Krvácení z nosu: Jak ho účinně zastavit a kdy je třeba navštívit lékaře

Přední část nosu je bohatě protknutá cévní pletení. Pak stačí menší nachlazení, kdy je nosní sliznice překrvená a krev z nosu se může sama spustit, aniž byste se do něho praštili. Víte, jak účinně krvácení z nosu zastavit a v jakých případech byste se měli poradit s lékařem?

I přípravky na ředění krve mohou způsobit krvácení z nosu

Pacienti, kteří pravidelně užívají léky na ředění krve, jako je například Anopyrin či Warfarin, mohou trpět na častější epistaxi neboli krvácení z nosu. Stav to není moc příjemný, zvláště jste-li někde venku a ke krvácení dojde tam.

Pokud tato situace nastane, měl by se pak pacient obrátit na svého ošetřujícího lékaře a poradit se s ním o dalším postupu léčby. Někdy se totiž na doporučení lékaře na pár dní tyto léky vysazují.

Krvácení nosu ale může spustit i vysoký krevní tlak nebo hormonální nerovnováha – například v těhotenství, ateroskleróza, poruchy srážlivosti i cizí tělesa v nose (na to pozor zejména u malých dětí) nebo nádory v oblasti nosu.

Pohanka. Foto: Pixabay

První pomoc při epistaxi

Při krvácení z nosu by člověk měl krev vysmrkat a pak stisknout křídla nosu k sobě alespoň na dobu 5 minut, čímž se krvácení zastaví. Je-li ta možnost, na zátylek je možné dát studený obklad, nezaklánět se a sedět spíše v předklonu. Krev je třeba zásadně vyplivovat pryč a nepolykat, jinak hrozí její zvracení.

Na zpevnění krevních vlásečnic lékaři často doporučí užívat Ascorutin, který je volně prodejný v lékárnách. Pokud na krvácení z nosu člověk trpí častěji, je možné na ORL provést chemokoagulaci, kdy se krvácející místo ošetří dusičnanem stříbrným. Dobré je také při sobě nosit hemostatické polštářky z farmaceutické želatiny (např. Gelita-Spon Standard), které dokážou do 2 minut krvácení zastavit. Na škodu není ani podpořit pevnost cév konzumací pohanky a vitamínu C.

Zdroj info: https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-krvaceni-z-nosu

Nos. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.