Kontaktní čočky v létě: na co si dát pozor, abychom to neodnesli zánětem oka

Oko

Teplé letní počasí nás láká, abychom co nejvíce času trávili venku. Mnozí z nás to ale mohou odnést spálenou pokožkou od sluníčka. Proti tomuto se chráníme tím, že trávíme co nejvíce času ve stínu a pravidelně aplikujeme opalovací krém. Avšak nositelé kontaktních čoček mají ještě o starost navíc. Na konci dne stráveného venku se může stát, že jejich oči jsou červené, podrážděné a slzí. Jak tomu zamezit a přitom se nevzdat nošení kontaktních čoček?

Sluneční brýle mohou pomoci

Sluneční brýle by v létě měli nosit všichni lidé, aby došlo k ochraně jejich očí před škodlivým UV zářením. To může negativně ovlivnit zdraví vašich očí. Také lidé, kteří nosí kontaktní čočky, by měli nosit sluneční brýle s ochranným faktorem. Ochrání je nejen před sluncem, ale také před větrem, který může způsobit vysychání. Aby kontaktní čočky dobře fungovaly, je zapotřebí je zvlhčovat. Brýle slouží jako ochranná bariéra a současně jako módní doplněk.

Kontaktní čočky s UV ochranou

Takové kontaktní čočky, které svému nositeli poskytují UV ochranu, jsou sice něčím navíc, nicméně tato ochrana nemůže nahradit sluneční brýle. Pokud ale zapomenete sluneční brýle, můžete mít alespoň částečný pocit ochrany. Ideální je kombinace těchto čoček a kvalitních slunečních brýlí, které vás ochrání před UV zářením.

Jednorázové kontaktní čočky

Jednorázové kontaktní čočky ráno nasadíte a večer zlikvidujete. Jsou řešením pro lidi, které trápí podráždění očí nebo mají alergie. Nosit jednorázové kontaktní čočky může být pohodlnější, protože se večer nemusíte zabývat dezinfekcí a čištění klasických očních čoček.

Plavání

Foto: Pixabay

Občas noste dioptrické brýle

Jakkoli jsou kontaktní čočky pohodlným a chytrým řešením, pořád se jedná o cizí předmět ve vašem oku. Vyplatí se několik dní v týdnu nosit také dioptrické brýle – které byste rozhodně neměli zapomenout, chystáte-li se na dovolenou. S nošením kontaktních čoček se může vyvinou zánět oka nebo jiné oční infekce, což je to poslední, co na dovolené chcete řešit.

Nespěte s kontaktními čočkami

Toto pravidlo platí v průběhu celého roku. Při letním opalování se ale může stát, že usnete. Je ale chyba spát s kontaktními čočkami, protože tím roste riziko vzniku infekce. A riziko vzniku infekce už je například u moře tak dost vysoké – horké počasí, vítr, poletující písek, sůl z moře…

Neplavte s čočkami

Chlorované bazény jsou pro kontaktní čočky naprosto nevhodné, protože riziko vzniku oční infekce, je zde poměrně vysoké. Vyhněte se také sprchám a vířivkám. Pokud se bez čoček ale nechcete obejít, pak volte ty jednodenní.

Zvlhčujte oči

Pokud trávíte většinu letního dne venku, pak byste měli použít zvlhčující kapky do oka dvakrát až čtyřikrát za den.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/summer-tips-for-contact-lens-wearers-4144245

Foto: Pixabay