Kokos je vhodný nejen na alergii, ale i proti jiným nemocem

Kokosový ořech

Kokosový ořech. Nezaměnitelná chuť některé jedince odpuzuje, bez ohledu na to, kde a na co ho použijeme, jiní na něj nikdy nedají dopustit a dali by ho kamkoli, kde je to možné. Zůstaňte zde s námi a zjistěte, proč by se neměl ztratit z vašeho jídelníčku a k čemu všemu se dá ještě využít! Kokosová palma je obyčejná rostlina, která se dá využít na maximum. Kromě kořenů se dají využít téměř všechny její části.

Všude tam, kde šumí moře a kde je teplo, se můžete setkat s kokosovým ořechem. A potom samozřejmě existují obchody, kde si kokosové ořechy nebo nejrůznější předměty z nich vyrobené koupíte. Kokosy známe jako potravinu, ale málokdo z nás ví, že se jedí i vrcholky palem – stejně jako my si vážíme zeleniny, místní si váží i toho. Z mízy stromu se dá dělat palmové víno. Když se destiluje, vzniká z ní alkoholický nápoj zvaný arak. Když se míza zahustí, vznikne z ní palmový cukr.

Palma se navíc využívá pro své dřevo, přestože není určeno k výživě – samozřejmě k výrobě lodních lan, koberců a dalších specializovaných věcí. Proč bychom ale měli kokos jíst a k čemu dalšímu se dá využít?

Je plný vitamínů a minerálů

O kokosový ořech je třeba pečlivě pečovat, protože přibližně 30 % z něj tvoří tuk. Mělo by však být známo, že se jedná o zdravé tuky, které by měly v těle bez problémů fungovat. Nemusíte jen vydlabávat kokosový ořech nebo se spoléhat na to, že si v obchodě koupíte předem připravenou dužinu. K dispozici jsou i kokosové oleje a jedna čajová lžička denně může fungovat celkem zázračně! Kokosový olej běžně snižuje nebezpečí vzniku rakoviny, působí jako antioxidant, výrazně ovlivňuje činnost štítné žlázy a kontroluje hladinu cukru v krvi.

Kokosový ořech 2
Foto: Pixabay

Čajová lžička kokosového oleje denně vás učiní odolnějšími vůči mikrobům, parazitům a infekcím. Kokosový olej je navíc skvělý pro mozek – je pro něj naprostým dopingem. Ne náhodou ho lékaři doporučují lidem trpícím Alzheimerovou chorobou. Mastné kyseliny v kokosovém oleji tlumí pocity hladu. Budete jíst méně, ale budete se cítit sytí. Takže je ideální pro vaše hubnutí. Navíc má úžasný vliv na pokožku, která díky látkám v něm obsaženým je lépe schopna odolávat stárnutí. Pozor, kokos byste neměli jíst v kombinaci s vejci a mléčnými výrobky a neměli byste ho jíst v noci.

Zdroje info: rehabilitace.info, brainmarket.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9132222/

Náhledové foto: Pixabay