kalanetika

Kalanetika pro začátečníky sestava cvičení

Kalanetika je cvičení, o kterém bylo napsáno mnoho článků a knih, takže ji můžete cvičit i doma. Kalanetika a její knihy jsou plné popisů a vyobrazení cviků, dokonce jsou v nich také kompletní cvičební programy jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Pořídit si můžete také DVD, kde je kalanetika velmi dobře zpracována. Kalanetika má také svá videa, kde můžete zpravidla ve zkrácené podobě procvičit všechny problémové svalové partie.

Kalanetika

Kalanetika je cvičení poměrně jednoduché a nenáročné. Účelem cvičení je svalstvo nejen zpevnit, ale také vytvarovat. Kalanetika je také vhodná na hubnutí. Princip je velmi jednoduchý. Svaly současně stahujete a protahujete, čímž se vaše tělo jak posílí, tak získá na pružnosti. Základem cvičení je časté opakování pohybů, které mají malý rozsah. Kalanetika se zaměřuje na všechny svalové partie. Kalanetika a její cviky tělu prospívají. Vzhledem k tomu, že cvičení neobsahuje žádné poskoky, šetří vaše klouby. Cvičení je tak vhodné i pro starší lidi a těhotné ženy, kterým se díky zpevněným svalům bude i lépe rodit.

Jak cvičit kalanetiku

Pokud s kalanetikou začínáte, zajděte si na hodinu kalanetiky, kterou vede vyškolená cvičitelka. Ta vám velmi ráda všechny cviky vysvětlí, a navíc opraví i vaše chybné pohyby. Většinou je lekce členěna na 3 fáze. Zahřátí zahrnuje kmitání, protažení celého těla a uvolnění krční páteře. Poté následuje samotné cvičení, které je zaměřeno na posilování jednotlivých svalových partií, zejména těch problémových, což je břicho, hýždě, stehna a boky, taktéž se zaměřuje na svaly pánevního dna. Nicméně nevynechává ani horní končetiny, zádové či prsní svaly. V poslední fázi na vás čeká důkladné protažení.

Kalanetika pro začátečníky – sestava cvičení

Začátečníkům je velmi důležité říct, že protahovací a zahřívací cviky jsou velmi důležité, proto není radno je podceňovat. Vlastní cvičení začněte s posilovacími cviky na zadek a stehna. Lehněte si na zem a nohy si opřete do vyvýšené polohy. Od pat až po kolena by měly být opřené. Zvedejte pánev do vzduchu, čímž posílíte stehna a hýždě. Cvik opakujte 16x v jedné sadě. Ze stejné polohy posilujte břicho. Dejte si ruce za hlavu a mírně se zvedejte. Podbřišek posílíte tak, že ze stejné polohy budete zvedat pro změnu nohy. U těchto cvičení proveďte 10 sad. Pro posílení stehen si lehněte na bok, spodní nohu skrčte do úhlu 90° a horní nohu zvedejte nataženou. Každou nohou zvedejte 16x ve 3 sadách. Ze stejné polohy posilujte také spodní stranu stehen a to tak, že spodní nohu necháte rovně nataženou, horní nohu pokrčíte v koleni a přehodíte ji přes dolní. Zvedáte tahem spodní nohu. Opakování je stejné jako u předešlého cviku. Boky procvičíte tak, že si kleknete na kolena, zvednete ruku nahoru do strany a natáhnete se za ní. Zároveň si sednete na opačnou stranu, než kam směřuje vaše ruka. Proveďte 16x v pěti sadách.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

  1. Irena Odpovědět

    Dobrý den, prosím Vás co to znamená udělat cvik 16x v jedné sadě?Cvik udělám 16x, pak jiný cvik 16x prostě každý cvik 16x?Pak se to opakuje?Nerozumím tomu, jsem úplný začátečník.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *