Jedlá soda, citron nebo sůl: prostředky na bělení zubů, které NEFUNGUJÍ

Bělení zubů

Bílé zuby jsou snem každého. Bohužel často konzumujeme potraviny, které bělost ničí (káva, čokoláda, čaj). Vhodným způsobem, jak vybělit zuby, je navštívit dentálního hygienistu, který s tímto pomůže. Tato metoda je nejúčinnější a navíc při ní nehazardujete se zdravím své zubní skloviny i zubů jako takových. Bohužel se jedná i o poměrně drahou variantu. A tak spousta lidí sahá po domácích prostředcích na bělení zubů. Ne všechny jsou ale bezpečné. Následujícím se raději vyhněte.

Bělení zubů jedlou sodou

Jedlá soda je skvělým prostředkem, který nám může pomoci nejenom při pečení, ale též při ekologickém úklidu. Používat na zuby bychom ji ale neměli. Sodík obsažený v ní totiž negativně ovlivňuje zubní sklovinu. Navíc se nejedná o příliš účinnou metodu. Její použití zní přitom tak bezpečně: do sklenice vody přidáte dvě lžíce jedlé sody a kloktáte několikrát denně. Nedělejte to!

Úsměv
Foto: Unsplash.com

Sůl rozhodně vynechejte

Jedním z levných způsobů je bělení zubů klasickou kuchyňskou solí. Bohužel neexistuje žádný důkaz o tom, že sůl má bělící účinky. Metoda spočívá v tom, že sůl tvoří abrazivní složku, která by měla doslova „seškrábat“ nečistoty a zabarvení vašich zubů. Díky tomu se ale zbavujete též zubní skloviny, což přispívá ke vzniku zubního kazu a citlivosti zubů.

Bělení zubů dřevěným uhlí patří do minulosti

Toto řešení je podobné jako u soli. Prášek z dřevěného uhlí má mechanicky odstranit nánosy na zubech. Bohužel si obrušujete i zdravou sklovinu, takže přispíváte ke vzniku zubního kazu a zvýšené citlivosti zubů. Stejný problém je též u dřevěného popela, což je metoda, kterou používali hojně naši předci.

Ani citron není bezpečný

Jedním z nejoblíbenějších způsobů bělení je použití citronu. Návod je jednoduchý: vymačkejte šťávu z jednoho citronu do sklenice, doplňte stejné množství vody a tímto si vypláchněte ústa. Nebo se používá též citronová kůra – bílou částí si drhnete zuby do bíla. Avšak citron obsahuje poměrně silnou kyselinu, která může narušit zdravou zubní sklovinu. I toto není příliš vhodný způsob, jak mít zářivě bílý úsměv.

Zdroje info:

https://gloscience.com/blogs/blog/teeth-whitening-with-baking-soda

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6784469/

Foto: Unsplash.com