zánět mozkových blan
25/05/2015
Kategorie: Nemoci, Novinky

Jaké má příznaky zánět mozkových blan

Zánět mozkových blan neboli meningitida představuje velmi nepříjemné onemocnění měkké pleny mozkové, která bývá poškozena. Dochází konkrétně k jejímu zduření, což vede logicky k omezení přívodu kyslíku a cukru směrem do mozku. Jedná se o nemoc infekčního charakteru, která může mít trvalé následky, anebo může klidně skončit i smrtí. V současnosti se lze nechat naočkovat proti meningitidě typu A či C. Proti meningitidě B zatím nebyla vynalezena účinná očkovací látka, takže chránění být nemůžeme.

Ohrožení na životě do několika hodin

Virový zánět mozkových blan je neskutečně nebezpečný především v tom, že je jeho průběh velmi rychlý a nemoc se tak stává maximálně nebezpečnou. I úplně zdravý člověk může být ohrožen během několika málo hodin. V první části zpravidla ani nemá zánět mozkových blan příznaky. Diagnostikován bývá často jako chřipka anebo jiné onemocnění virového původu. Horečnaté stavy a bolesti hlavy nejsou totiž nijak výraznými vlastnostmi, které by byly nějak zvláštní.

Specifické projevy meningitidy

Další průběh onemocnění je však ryze specifický a to tím, že začnou tuhnout šíjové svaly. Jinými slovy, není možné uklonit hlavu směrem k oblasti hrudníku. V tomto momentu je třeba zbystřit a nehrát si na hrdinu. Vše doprovází nechutenství spojené s nevolností a častým zvracením. Člověk je také přecitlivělý na denní světlo. Vše totiž souvisí s poškozením očního nervu, který se právě stará o plynulý přechod mezi světlem a tmou. Ve tváři se také může objevit velký opar.

Zánět mozkových blan u dětí

Poměrně specifický je zánět mozkových blan u dětí. Právě u nich má totiž pokaždé jiné příznaky. Někdy jsou děti neklidné a neustále by chtěly něco dělat a někdy naopak dochází k tomu, že jsou spíše spavé. Po uplynutí zpravidla 1 až 3 dnů dochází k vyklenutí místa na hlavě, které není doposud srostlé s kostí. Mohou se objevit i křeče a nevolnosti.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *