Cukrovka2

Jaké druhy cukrovky rozlišujeme

Jednou z nejznámějších a bohužel velmi nepříjemných chorob, které jsou označovány jako civilizační, je cukrovka. Trpí jí miliony lidí po celém světě. Ostatně první zmínky o ní spadají již do starověkého Egypta, konkrétně do období okolo roku 1 500 před Kristem. K podrobnému přezkoumání choroby ale došlo až v 17. století, kdy se zjistilo, že se v moči pacientů nachází zvýšené množství cukru. Diabetes vzniká v momentu, kdy dojde ke snížení produkce inzulínu, hormonu tvořícího se ve slinivce břišní. V současné době rozeznáváme dva základní druhy diabetu.

Diabetes 1. typu

V současnosti je cukrovka tohoto typu méně častá a postihuje nejčastěji osoby mladší věku 35 let. K jejímu vzniku dochází tehdy, když slinivka břišní přestane produkovat inzulín. Nejčastěji se tak děje v důsledku jejího poškození anebo infekce. Velkou roli může hrát u tohoto onemocnění genetika. Léčba probíhá tak, že je tělu uměle dodáván hormon inzulín. Pacient si jej aplikuje injekční stříkačkou nebo speciálním inzulínovým perem.

Diabetes 2. typu

Mnohem častějším onemocněním je diabetes 2. typu. Postiženi jsou jí nejčastěji lidé středního a staršího věku. Z nějakých 80 % se jedná o obézní jedince. Právě správná životospráva je velmi důležitým preventivním opatřením, jež je proti této cukrovce účinné. K odhalení diabetu 2. Typu dochází většinou náhodně při preventivních prohlídkách u lékaře. V tomto případě slinivka břišní vyrobí sice inzulínu hodně, nicméně tělo se s jeho množstvím nedokáže adekvátně vypořádat. Léčba spočívá v perorálním podávání léků, popřípadě v aplikaci inzulínu.

A co těhotenská cukrovka?

Samozřejmě existují ještě i některé další typy cukrovky. Jmenovat bychom mohli především těhotenskou. Tou trpí některé ženy v pokročilejším stádiu gravidity. Většinou se jedná o přechodnou záležitost.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *