Jak zvýšit hladinu testosteronu? Chce to více fyzické aktivity, cibule a česneku a méně stresu

Testosteron patří mezi anabolické steroidy, což jsou látky potřebné pro tvorbu bílkovin a nutné pro růst buněk svalů a kostí. Testosteron je mužský pohlavní hormon ze skupiny androgenů. Je zodpovědný za vývoj sekundárních pohlavních znaků v pubertě. V dospělosti pak stimuluje tvorbu spermií a brání rozvoji osteoporózy. Hladina testosteronu v organismu však s věkem a se snížením aktivity klesá. Jakým způsobem je možné udržet množství testosteronu v těle?

Testosteron je spojen s dominancí a libidem

Na tvorbě testosteronu se podílejí Leydigovy buňky ve varlatech a buňky v nadledvinkách. Ze společenského hlediska je na testosteron nahlíženo jako na toho, kdo je zodpovědný za dominantní chování, libido nebo agresivitu. Z některých exemplářů mužského pokolení prostě testosteron stříká na všechny strany, u jiných abyste ho hledali lupou.

Hladina testosteronu se během života mění v reakci na životních potřebách organismu. S věkem pak množství tohoto hormonu klesá, což je patrné už u mužů ve věku 25 až 30 let. Od tohoto věku se hladina testosteronu snižuje o 1 až 2 % ročně.

Fotografie: Pixabay

Co ovlivňuje pokles hladiny testosteronu

Na pokles testosteronu u mužů má negativní vliv zejména ponocování, nezdravý jídelníček, stres a nedostatek pohybové aktivity. Testosteron se totiž tvoří hlavně v noci a brzy k ránu, tudíž nevyspání má ho přímo zabíjí. Jeho tvorbě neprospívá ani nadváha nebo obezita. Přebytečný tuk je důvodem, proč testosteron klesá rychleji. U velké nadváhy tvorba testosteronu funguje nesprávně.

Jak přirozeným způsobem zvýšit hladinu testosteronu

Množství testosteronu v těle je možné zvýšit i přirozenou cestou, nikoliv jen užíváním léků. Základem je kvalitní spánek minimálně 7 a 9 hodin denně a omezení stresu. Během stresu se tvoří hormon kortizol, který se s testosteronem příliš nekamarádí. Další možností je pustit se do cvičení kardio a silového posilování. Jedná se zejména o cviky s činkou, dřepy a bench-press.

Dobrý je pravidelný sex. Zdravý jídelníček napomáhá tvorbě testosteronu. Aby tomu tak opravdu bylo, měl by obsahovat mimo jiné hovězí maso, vejce, mléčné výrobky, ořechy, avokádo, cibuli nebo česnek.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/low-testosterone; https://zijuspesne.cz/testosteron-k-cemu-je-a-jak-zvysit-hladinu/

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.