Ekzém

Jak zmírňovat atopický ekzém

Onemocnění, které je velmi nepříjemné a většinou se s ním postižení jedinci potýkají celý život. Řeč je o atopickém ekzému, který ztrpčuje život mnoha lidem. Má na něj vliv několik faktorů. Například výkyvy teplot, chlad, pocení. Projevy této nemoci se však dají zmírňovat. Podíváme se na to.

Dlouhodobý problém

Jak bylo již řečeno – jde o kožní problém, který se u jedinců, kteří jím trpí, vyskytuje téměř celý život. Jde totiž o kombinaci faktorů klimatických, vrozený, tedy dědičných a imunologických. Při tvorbě ekzémů může hrát roli i psychika. Dominantním faktorem ale pořád zůstává genetika. Pokud máte někoho takového v rodině, je velice pravděpodobné, že i vás bude toto onemocnění sužovat. Je tomu tak asi u dvou třetin pacientů. V průběhu života se projevuje ve třech stádiích – kojeneckém, dětském a dospělém. U někoho se může projevit jen v některém, někdo si zas projde všemi. Každé má svá specifika.

Spouštěče – alergeny i jiné vlivy

CO může projevy tohoto onemocnění způsobit? Existuje samozřejmě mnoho takových věcí. K první skupině spouštěčů atopického ekzému patří například vdechované alergeny. Může jít o zvířecí srst nebo třeba prach z koberců., zakouřené prostředí a pyl. Pro někoho mohou být spouštěči také některé specifické druhy potravin. Například mléko, ryby, ořechy, mák, vejce a podobně. Vedle těchto faktorů však existují i ty, které jen těžko ovlivníme. Ekzém může způsobit například také tření pokožky o prádlo. V takovém případě je nejlepší vyhledat takové, které je tak jemné, že vyhovuje postižené osobě. Nejvíce jsou postižení náchylní na styk se silonem, vlnou nebo prádle umývané v agresivních mýdlech a avivážích.

Jak zmírnit projevy?

Pochopitelnou otázkou tedy je – Jak zmírnit tvorbu ekzémů? Důležité je zklidnit a chránit pokožku. Za prvé je dobré vyvarovat se všem spouštěčům, i když je jasné, že to není vůbec lehký úkol a vždy se jej plnit nepodaří. Je ale důležité odstranit tyto faktory z běžného života. Dále je důležité často promazávat pokožku. Použitím některého z hydratačních krémů se pokožka zklidní a osoba se nebude tak často škrábat. To je důležité, jelikož i toto způsobuje ekzémy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *