Jak zlepšit paměť? Každý den zkuste jednoduchá cvičení

Paměť

Pracovat na paměti můžete každý den. Ať už trpíte zapomínáním nebo ne, vždycky je dobré zaměřit se na její procvičení. Dlouhodobá paměť je velmi ceněná. Přestože máme neomezenou kapacitu, jen málokdo umí využít svého potenciálu. Pomoci mohou taková opatření, jako je fyzická aktivita, zdravá strava a dlouhý spánek. Jednoduchá cvičení, která budete dělat každý den, mohou také zlepšit paměť a tím i kvalitu života.

Cvičení pro lepší paměť

Jednoduchá cvičení vám kromě lepší paměti může přinést lepší koncentraci a soustředění. Můžete například skládat puzzle nebo trojrozměrné skládačky. To pomáhá zlepšit prostorové kognitivní stárnutí. Hraní karet zvětšuje objem několika oblastí mozku, včetně paměti a myšlení. Každý den nemusíte chodit stejnou trasou, vydejte se na dané místo novou trasou. Stejně tak můžete vymýšlet nové způsoby, jak plnit každodenní úkoly.

Učit se

Foto: Pexels

Nové dovednosti zlepšují paměť

Je dobré začít se učit něco nového. Může jít například o různé zájmové aktivity, jako je pletení, háčkování, výroba ze dřeva a podobně. Díky učení se novým věcem mozek zrychluje zpracování. Pokud narazíte na neznámé slovo, zapište si ho a až budete mít čas, vyhledejte si jeho význam. Následující den toto slovo zkuste použít minimálně pětkrát. Také učení se novému tanci může pomoci zlepšit funkci mozku.

Nový cizí jazyk

Naučit se nový jazyk může být prospěšné hned dvakrát. Zaprvé se učíte novým věcem a za druhé přepínání mezi dvěma jazyky zlepšuje schopnost přepínat se mezi různými úkoly. Tímto způsobem oddálíte též mentální úpadek související s věkem.

Lepší paměť zapojením všech smyslů

Pokud se učíte něčemu novému nebo procvičujete paměť, můžete zvýšit výkon mozku zapojením všech smyslů. U některých aktivit to jde snadněji, než u jiných. Když se například učíte novému receptu, můžete snadno zapojit chuť, cit, sluch, čich i zrak. Čím více smyslů při učení zapojíte, tím lépe zapojíte mozek pro uchování paměti. Pokud si chcete zapamatovat něco, co jste řekli, zopakujte si to nahlas nebo si to zapište. Tím, že budete učit nově naučenou dovednost někoho jiného, si ji lépe zapamatujete.

Jídelníček a pohyb může posílit paměť

Pro zlepšení paměti můžete zavést jednoduchá opatření, která napomohou lepší paměti. Pomůžete si například tak, že snížíte množství zkonzumovaného cukru, nepřejídejte se, zvyšte příjem kofeinu a jezte hořkou čokoládu. Sedavý způsob života zvyšuje riziko poškození paměti. Cvičení zlepšuje náladu a snižuje stres a deprese. Dostatečný spánek zlepšuje kognitivní výkonnost.

Další tipy pro lepší paměť

  • Udržujte pořádek ve věcech (klíče, brýle a další věci odkládejte na jedno místo).
  • Choďte do společnosti (udržování sociálních vazeb snižuje známky ztráty paměti a demence).
  • Hrajte hry na paměť a pozornost, jako je pexeso, sudoku atd.

Zdroje info:

https://aktin.cz/jak-zlepsit-pamet-prinasime-ucinne-tipy

https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/rady-jak-si-zlepsit-pamet.A130724_165455_podnikani_kho

https://blakeford.com/8-daily-activities-to-help-boost-your-memory-starting-today/

https://www.health.harvard.edu/healthbeat/7-ways-to-keep-your-memory-sharp-at-any-age

Foto: Pexels