Výběr kola

Jak vybrat velikost kola

Přemýšlíte o koupi nového kola pro vás anebo pro vaše děti. Pokud ano, určitě nechoďte do obchodu bez znalosti potřebných informací. Kritéria před nákupem jízdního kola je třeba znát. Pokud spoléháte na to, že zakoupíte jakýsi univerzální druh jízdního kola, měli byste tyto myšlenky rychle zapudit. Nic takového totiž neexistuje. Každé kolo je také určeno pro jízdu na speciálních površích. I proto je třeba sledovat následující aspekty.

Typ jízdního kola

V první řadě je třeba si rozmyslet, jaký typ jízdního kola zvolíte. Asi nejvíce oblíbená jsou treková kola, se kterými se můžete vydat do jakéhokoli terénu. Naopak pro jízdu volnou přírodou a po nerovnostech se bude nejlépe hodit klasické MTB kolo. Širší pláště dokážou bez větších potíží zajistit dokonalou stabilitu. I kluzký povrch pro takovéto pláště není problém zdolat.

Rám kola

Důležitý je pochopitelně i rám kola, na jehož výrobu se dnes využívá nejrůznějších materiálů. Nejlevnější modely mají rám z oceli. Jsou tím pádem vcelku těžké. Obecně platí, že čím je rám lehčí, tím je kvalitnější, nicméně i dražší. Výbornou volbou je hliník, který není tak drahý, jako je tomu u karbonových kol, ale není ani tak těžký jako ocel. Karbon je doslova dokonalý, nicméně kola stojí až několikanásobně více.

Správná velikost rámu

Pozor je třeba si dát i na velikost rámu. Ta se udává v palcích a jde o vzdálenost od středové osy kola až po sedlovou trubku rámu. Existují tabulky výšek rámů, které přísluší ke konkrétní tělesné konstituci člověka. Nejvhodnější je kolo vyzkoušet.

Osazení kola jednotlivými komponenty

Důležité je brát v potaz i jednotlivé komponenty, mezi které patří brzdy, pedály, sedla, řidítka a mnohé další záležitosti. Kolo musí být spolehlivé, a proto je vhodné volit správný materiál. U nejvyšších řad se využívá skandium, karbon a také titanové komponenty. Čím dražší komponenty, tím budou většinou kvalitnější.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *