Lupy

Jak se zbavit nepříjemných lupů

Lupy jsou hodně nepříjemný a neestetický problém. S lupy se setkáváme v mnoha hlavách mnoha lidí – jde o celkem běžný problém. Co proti nim dělat? Určitě bojovat, jelikož jej doprovází nepříjemné svědění a ve společnosti může budit trapné reakce. Ukažme si, jak tento boj může vypadat.

Faktory vzniku lupů

Určitě důležitou otázkou je, proč vlastně lupy vznikají. Souvisí to s tvořením kožního mazu, který naše vlasová pokožka produkuje každý den. V průměru vyprodukuje pokožka v oblasti hlavy a vlasů až 4 gramy této látky. Dále je důležitá ta informace, že se na naší hlavě vyskytuje mikroorganismus, který se tímto mazem živí. Jde o přirozenou a tělu prospěšnou houbu, která nám nikterak neškodí. Jediný problém spočívá ve vedlejším produktu této konzumace. Na tyto vedlejší produkty nemusí tělo vůbec reagovat. U druhé skupiny lidí však dochází k „obraně“ pokožky – tedy k tvorbě lupů.  

Léčba? Jen neustálá péče!

Na řadě je tedy otázka – jak se lupů zbavit? Existuje nějaká léčba lupů. Musím vás zklamat. Nikoli. Léčba jako taková neexistuje. Problém se však zvládnout dá. Je nutné pravidelně o své vlasy a pokožku, která se nachází pod nimi, starat. Lze tedy jen mít tento problém pod kontrolou, nikoli jej léčit. Běžné případy si vyžadují obyčejně dostupné šampony a prostředky proti lupům. Pokud jsou dobře a pravidelně používány, nemusíte se bát opakované tvorby olupující se kůže. V některých případech je však možné, že tvorba lupů se bude vracet a nabírat na intenzitě. Důvodem je to, že jste slabý jedinec (z hlediska problému lupů) a stres či únava mohou proces vracet či dokonce jej zesilovat. V takovém případě je také dobré dodržovat zdravý životní styl, omezovat činnosti, které vás příliš unavují či stresují.

Jak spolehlivě bojovat proti lupům

Na našem trhu můžete kromě šampónů nalézt i různé oleje. Ty se však moc nedoporučují. Oleje, vzhledem k povaze této látky, jsou výživou pro mikroorganismy, o kterých byla řeč. To znamená, že pokud je v oleji potlačena složka účinných látek, může houba ještě zesílit a tvorba jakbysmet. Dobrým tipem je časté mytí hlavy šampony proti lupům. Nemusí to být každý den. Třikrát týdně to stačí. Dále je důležité též zmíněné dodržování zdravého životního stylu. Pokud je vaše kůže dlouhodobě zarudlá a tvorba lupů zesiluje, navštivte dermatologa.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *