Kýla

Jak se pozná kýla

Pokud si kladete otázku, jak poznám kýlu, jste bezesporu na správném místě. Kýla je velmi nepříjemná a při jejím zanedbání může dojít klidně i závažným zdravotním komplikacím, jež mohou končit i velmi těžkými stavy. My se v následujících odstavcích zaměříme především na to, kde vzniká kýla a jakým způsobem zjistíte, že máte oba dva druhy kýly, tedy kýlu tříselnou a pupeční. Buďme tedy konkrétní a věnujme se problematice kýly podrobněji.

Vznik kýly

Nejčastěji vzniká kýla v oblasti třísel a pupku. Mnohdy se objevuje přesně v místech, kde zbyla jizva po minulé operaci anebo nějakém úrazu. Nejčastěji se projevuje jako měkké a poměrně pružné vyklenutí. V poloze vleže může klidně zmizet, ale ve stoje se opět objevuje. Problémy mohou přijít hlavně ve večerních hodinách. Pokud doje k uskřinutí kýly, může docházet i k životu ohrožujícímu stavu. Podívejme se podrobněji, jak se pozná kýla.

Jak se pozná pupeční kýla?

Pupeční kýla se pozná většinou zcela náhodně. Nejčastěji ji objeví matka u dítěte, a to při zběžné prohlídce jeho těla. Vyklenutí se objeví nejčastěji při stolici, když dítě zatlačí. V oblasti pupku je patrná malá bulka, kterou není problém okamžitě zatlačit do břišní dutiny. V nepravidelných intervalech se může objevovat i bolest a velmi nepříjemný pocit. Mimo samotného vyklenutí nic jiného nenajdeme. Pupeční kýla u dospělých až tak častým jevem není.

Jak se pozná tříselná kýla?

Poměrně hojná je ale tříselná kýla u mužů. Lze ji identifikovat jako vyklenutou menší bouli v oblasti třísel. Často ji doprovází i klasické bolesti břicha. Většinou břicho ale bolí pouze při námaze. Pokud dojde k jejímu uskřiknutí, může dojít k zástavě stolice a také větrů. Vyvolat může i zvracení. V tomto případě bude nezbytný ambulantní či klasický operační výkon. Při neřešení celé situace může dojít i k zánětu pobřišnice nebo perforaci střev.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *