Bolest žaludku

Jak poznat rakovinu v raném stádiu

Rakovina je strašákem mnoha lidí. Nejspíše celého světa. Určitě však znáte odborníky pořád opakovanou zásadu – pokud se přijde na rakovinu brzy, nemusí být nebezpečná. Kvůli této pravdě je dobré zabývat se raným stádiem tohoto onemocnění. Jak poznáte, že příznak není projevem banální nemoci, ale vážné rakoviny? Zodpovíme vám a ukážeme nejčastější projevy.

Zadýchávání se, kašel

Častý problém s popadnutím dechu může signalizovat problém ve vašem organismu. Může se dokonce jednat o první příznak rané rakoviny plic. V takovém případě nesmíte nic nechat náhodě. Jde o velice nebezpečné onemocnění, a pokud patříte do ohrožené skupiny, určitě zajděte za lékařem. Dušnost může být však příznakem i jiných obtíží. Například může jít o astma, zápal plic nebo třeba chronické plicní nemoci. Pokud však budete toto přehlížet, diagnóza se pravděpodobně zhorší. K dalším podobným projevům patří tlak na hrudi, sípání a nedostatek vzduchu.

Bulka na těle

Dalším varovným signálem počáteční rakoviny bývají bulky. A mohou být kdekoli na těle. Takto se projevují rakoviny měkkých tkání. Jde například o rakovinu prsu, rakovinu varlat, hrtanu, štítné žlázy nebo uzlin. Pokud tedy na sobě nahmatáte bulku, která se vám nezdá, určitě zajděte za doktorem. Většinou může jít jen o nějakou zduřelou uzlinu, ale pokud se například tvar a velikost bulky mění, je načase vyrazit k lékaři. Bavíme-li se o bulkách kdekoli po těle, u žen v oblasti prsou to platí dvojnásobně.

Nechutenství a ztráta hmotnosti

Posledním znakem je nechuť k jídlu a nevysvětlitelná ztráta vaší hmotnosti. Takové změny, které nelze vysvětlit, musíte brát opravdu vážně. Ukazuje se, že je něco v nepořádku s komplexním organismem a to není dobře. Nechutenství, které je často doprovázeno ztrátou váhy, je typické pro rakovinu slinivky, jater nebo prostaty.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *