Čerstvé ovoce

Jak posílit imunitu

Podzim nám již začal a s ním také přišlo sychravé počasí, vlhko a chladnější teploty. Trávíme více času doma než na čerstvém vzduchu a slunce už nemá takovou sílu. Mezi lidmi se opět začínají šířit různé respirační nemoci a další neduhy všeho druhu. S příchodem zimy se to navíc ještě zhorší. Nic si z toho ale nedělejte. Proti nemocem se totiž dá docela jednoduše ubránit. A jak? Docela jednoduše – přirozenou imunitou. Přečtěte si dnešní článek a dozvíte se, jak na to.

Proč je imunita důležitá

Ve zkratce by se dalo říct, že bez imunity nelze žít. Imunitní systém je velmi komplexní a dokáže se přizpůsobit téměř každé situaci. Věděli jste, že imunita se vytváří již od dětství a že ji neprospívá příliš sterilní prostředí? Vyvíjí se totiž především v interakci se škodlivými částicemi. Imunita nás chrání proti

  • bakteriím a virům
  • plísním a chemickým toxinům zvenčí
  • našim buňkám, které se stávají vlastnímu tělu nebezpečné (rakovina, nádor)

Jak vidíte, bez imunitního systému bychom byli zcela bezbranní a vystaveni nebezpečí zevnitř i zvenčí. Někteří lidé mají imunitu silnější, jiní slabší. Existují také autoimunitní poruchy a choroby, například AIDS, které imunitu ničí. I pro naprosto zdravého člověka je však důležité imunitu posilovat. V následujícím textu se dovíte jak.

Jak podpořit imunitní systém

Imunitu můžete posílit hned několika mechanismy. Pokud jste čekali něco sofistikovaného, pak vás zklameme. Nejde totiž o nic jednoduššího, než je zdravý životní styl. Ano, právě ten má totiž na imunitu největší vliv. Co to v praxi obnáší?

Rozhodně byste se měli vyhnout špatným návykům jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Kouřením se ničí plíce. Ty jsou jediným orgánem, který není schopen regenerace. Pokud napadne choroba zničené plíce, imunita vám bude k ničemu. Navíc do těla dostáváte, stejně jako u alkoholu spoustu škodlivin a jedů. Nezatěžujte své tělo víc, než je nezbytně nutné. 

Jste to, co jíte

K zdravému životnímu stylu patří také vhodné stravovací návyky a pravidelný pohyb. Jezte hodně ovoce a zeleniny a pravidelně se hýbejte. Zdravá váha je klíčem ke správné imunitě. Obézní lidé jsou více náchylní k zákeřným chorobám a k jejich těžšímu průběhu. Doporučujeme navýšit příjem bílkovin, ze kterých tělo čerpá aminokyseliny. Dalším důležitým faktorem je také dostatek spánku. Pokud budete ve spánkovém deficitu, dojde k vyčerpání těla i vaší imunity. 

Doplňky stravy, ano nebo ne?

Možná se domníváte, že vám stačí příjem vitamínů a minerálů z potravin. To není tak docela pravda.. Trávíme příliš velké množství času uvnitř a nejíme tak, jak bychom měli. Pokud vás odrazují příliš vysoké ceny doplňků stravy, vždy máte možnost využít slevové kódy nebo aktuální akce a slevy v lékárnách. Doporučujeme nakoupit vitamín C, B, E, D, dále selen a zinek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *