Jak často si myjete vlasy? Příliš časté mytí může být škodlivé

Mytí vlasů

Lidé si často myjí vlasy ze zvyku. Když jdou do sprchy, rovnou si umyjí i vlasy. Tato praktika se ale nemusí vyplatit. I když můžete získat vlasy čisté, z dlouhodobého hlediska je oslabujete. V případě mytí vlasů tedy neplatí rovnice: čím častěji, tím lépe. Co může příliš časté mytí vlasů způsobit?

Vlasy mají roztřepené konečky

Mokré vlasy jsou náchylnější k poškození. Pokud navíc máte ve zvyku je důkladně prosušit ručníkem nebo třeba vyfénovat, oslabují se čím dál víc. A i když se problém dá vyřešit zkrácením vlasů a zastřižením roztřepených konečků, zkracovat si vlasy donekonečna nemůžete. Navíc roztřepené konečky mohou způsobit horší úpravu vlasů a jejich zacuchávání – což je další příčina poškozování vlasů.

Vlasy
Foto: Unsplash

Vypadávání vlasů

Vlasy vypadávají přirozeně, mají svůj životní cyklus. Když skončí, vlasy vypadnou. Avšak díky častému mytí vlasy a používání příliš velkého množství šamponu může vypadávat více vlasů, než je obvyklé. Díky častému používání šamponů dochází k odstraňování přirozeného mazu vlasů. Díky tomu jsou náchylnější k vypadávání. Zkuste používat šampony bez sulfátů a před mytím si rozčešte vlasy.

Mastné vlasy

Pokud máte problém s mastnými vlasy, obvykle sáhnete po šamponu, který je přímo určený na tento stav. Tímto šamponem sice smyjete mastnotu z vlasů, ale pokožka hlavy může být vysušena. Jak na to zareaguje? Zvýšenou produkcí mazu. Takže se dostáváte do začarovaného kruhu, ze kterého není snadné vystoupit. Jak to tedy udělat, aby vaše vlasy produkovaly méně mazu? Začněte prodlužovat dobu mezi jednotlivým mytím.

Vlasy bez lesku

Pokud si všimnete, že vaše vlasy ztratili lesk, pravděpodobně je myjete příliš často. Nedostatek vlhkosti, který zajišťuje maz produkovaný pokožkou hlavy, ovlivňuje strukturu vašich vlasů a zanechává je matné. Někdy může být problémem i zbytek šamponu ve vlasech, který jste nevymyli. Problém se může ještě prohloubit, pokud si barvíte vlasy. Častým mytím se totiž nezbavujete jenom nečistot, ale také barviva z vlasů (barvených samozřejmě). Takže vybledlá barva je častým příznakem často mytých vlasů.

Krepaté vlasy

Vlasy, které jsou krepaté, jsou vlasy poškozené. Tento problém může být způsoben častým použitím fénu, žehličky na vlasy, ale také častým mytím. Tím spíš, že některé z těchto procedur děláte na mokrých vlasech. Pokud vás trápí krepatost vlasů, neměli byste je mýt častěji než dvakrát až třikrát za týden. Nechte je uschnout volně na vzduchu a do účesu zpracovávejte až poté.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8138261/

https://www.webmd.com/beauty/features/how-often-wash-hair

Foto: Unsplash