Sprchování

Jak často bychom se měli sprchovat? Odpověď od dermatologů

Každodenní sprcha – to je rituál, bez kterého si většina z nás neumí představit den. Zatímco někteří dávají přednost sprše před spaním, jiní se raději osvěží po ránu. Existují ale lidé, kteří každodenní sprchování považují za nadbytečné a téměř škodlivé. Podle nich může docházet nejen k odstraňování nečistot a potu, ale také k narušení vnější části pokožky. Ta je vysušována, protože z ní smíváme přirozený maz. Kde je tedy pravda? Jak často se sprchovat?

Jaká je ideální frekvence sprchování?

Sprchování může být pro pokožku skutečně stresující. Může dojít k podráždění nebo k ucpání pórů pokožku. Co se týče ideální frekvence sprchování – nelze to určit obecně. Je zapotřebí vzít v úvahu například to, jaký typ pokožky máme. Zdravá pokožka je krásná pokožka. Proto je důležité zaměřit se na to, abychom jí dopřávali co nejlepší péči. Obecná rada dermatologů tedy zní: sprchovat se každý den není nutné. Ideální je sprcha jednou za dva až tři dny.

Sprcha

Foto: Pixabay

Častější sprchování

Někteří lidé pracují těžkou fyzickou prací, při které se mohou více zapotit nebo dokonce umazat. Pak je každodenní sprcha nevyhnutelná. Existují také lidé s psychickými problémy, kteří mají potřebu sprchovat se i několikrát denně. Také osoby trpící nadměrným pocením upřednostňují každodenní sprchu, než aby pach překrývali antiperspiranty a deodoranty. V těchto případech ale může pokožka trpět. Nezapomeňte po sprchování používat hydratační krémy.

Hydrolipidový film

Tenká vrstva pokrývající vnější část pokožky se nazývá hydrolipidový film. Tato vrstva má ochrannou funkci. Brání ji před mikroby a nečistotami a také zajišťuje její elasticitu. Díky jí je pokožka dostatečně hydratovaná. Díky tomu, že sprchování nebude probíhat na každodenní bázi, se tato vrstva dokáže vždy nahradit a plnit svou funkci.

Jaké sprchy jsou nejškodlivější?

Není těžké uhádnout, že příliš horká voda narušuje strukturu pokožky nejvíce. Pokud se sprchujete denně, dopřejte si spíše vlažnou vodu. Dbejte také na to, aby sprcha netrvala déle, než je nutné. Namočte, namydlete, opláchněte – hotovo. Nestůjte dlouho pod proudem vody. Používejte mýdla a sprchové gely, které jsou neutrální a tudíž nepoškozují pokožku. Také mytí vlasů by mělo být prováděno jednou až dvakrát za týden, protože stejná pravidla o vysoušení a mazu platí i pro pokožku hlavy.

Zdroj: https://www.chedonna.it/2021/03/26/quante-docce-settimana/

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *