Caesar salát

Historie salátů: Caesar nevznikl ve starověku

Jen velmi složitě bychom hledali člověka, který by neměl rád alespoň nějaký ze salátů. V drtivé většině případů jsou saláty považovány spíše za doplněk hlavního jídla. Je to poměrně zvláštní, jelikož právě saláty se řadí mezi jednotlivé gastronomické kapitoly s tím, že se mohou pochlubit velmi hlubokou historií. Nejrůznější salátové recepty vznikají dodnes a stávají se chloubou nejenom gastronomických zařízení. My se podíváme na některé zajímavé střípky zdobící historii těchto skvělých pokrmů.

Pochutnávali si už starověcí Římané

Jednoznačně. Samotné slovo salát má původ v latinském označení sal, jež se používalo jako alternativa slova sůl. Není se čemu divit, v antice byly saláty složeny ze syrové zeleniny, která se vcelku vydatně solila a zalévala větším množstvím olivového oleje. Mimo jiné se využíval též octový dresink. Slovo salade začali až mnohem později používat Francouzi. Jinak recepty na saláty pocházejí ze 13. století, kdy byla vydána nejstarší kuchařka ve Velké Británii nazvaná The Forme of Cury. Tento pokrm byl složen z několika ingrediencí, a to salátových lístků, pórku, špenátu a jedlých květů. Dochucoval se bylinkami a česnekem.

Salát

Salát: Zdroj obrázku Pixabay.com

Vznik proslulého salátu Caesar

Na první pohled by se mohlo zdát, že z období starověkého Říma pochází také salát Caesar. Není tomu tak. Tento salát je jakýmsi produktem gastronomické moderny. Stojí za ním italský provozovatel restaurace Cesare Cardiny. Podle vyprávění právě on vytvořil salát někdy o víkendu v roce 1924. Jako ingredience mu sloužily zbytky, jež našel v kuchyni. Nakonec zřejmě uspěl, ostatně Caesar se dnes připravuje ve spoustě restaurací po celém světě.

 

Salát

Salát: Zdroj obrázku Pixabay.com

Slavný salát Waldorf

Také u tohoto salátu se vyplatí pozastavit. Jedná se fakticky o salát, který se připravuje ve sladké podobě. Většinou je spojen s vlašskými ořechy, nicméně ty určitě nebyly vždy jeho součástí. Sestaven byl v 19. století Oscarem Tschirskym a pojmenování nesl dle hotelu Waldorf Astoria nacházejícím se v New Yorku.Jeho autor mimo jiné také přišel s receptem na slavné vejce Benedikt.

Caesar salát: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *