FFP1, FFP2, FFP3, N95 aneb jak se vyznat v respirátorech

Respirátor FFP2

Respirátory se staly v posledních dnech neskutečně žádaným zbožím. Pandemie bohužel postupuje a objevují se nové mutace koronaviru. Už nejenom ta britská. Dostatečná ochrana je na místě. Optimální záležitost představuje respirátor, který dokáže ochránit mnohem efektivněji než rouška, to v jakékoli podobě. Jak ale takový respirátor vybrat, když se na trhu nachází hned několik typů? My se v následujících řádcích na jednotlivé zkratky zaměříme mnohem podrobněji. Podíváme se na všechny třídy ochrany FF a na některá další značení.

FFP1 jako lepší řešení než roušky

Jde o jakousi klasiku, kterou využívají většinou spíše tesaři, řemeslníci a různé jiné profese. Takovýto respirátor by měl ochránit především před hrubšími částicemi, prachem a podobně. Tradičně je používají zedníci při míchání cementu. Před koronavirem ale chrání nedostatečně.

Žena s respirátorem

Žena s respirátorem: Zdroj obrázku Pixabay.com

FFP2 / N95 / KN95

tyto masky nabízejí vyšší stupně ochrany a používají se především v domovech pro seniory. Určitou ochranu pro nositele samozřejmě přinášejí, ale s vysoce infekčními pacienty už to není tak slavné a přenos viru je reálný. Vzhledem k dočasnému nedostatku hygienických materiálů během první vlny koronaviru v roce 2020 německý institut Roberta Kocha v té době oznámil, že zdravotnický personál může v infekčních situacích nosit masky FFP2 namísto standardních masek FFP3, pokud by FFP3 nebyly k dispozici.Nyní je pro takové kritické pracovníky dostatek kvalitních masek.

FFP3 / N99 / EN149 / P3

Právě tyto respirátory už umí ochránit před:

  • kapičkovými aerosoly,
  • bílkovinnými molekulami,
  • viry, bakteriemi,
  • houbami a spórami
  • a před vysoce nebezpečným prachem typu azbestových vláken.

Na rozdíl od jednoduchých chirurgických roušek mohou takové vysoce kvalitní respirátory chránit nositele- a to i před vysoce infekčním patogenem, jako jsou spalničky nebo tuberkulóza a samozřejmě koronavirus.

Respirátor FFP2: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.