Facebook odstranil stovky účtů: Byly zapojeny do kampaní na očkování proti covidu

Facebook

Očkování pro onemocnění Covid-19 se aktuálně řadí mezi nejčastěji diskutovaná témata. Týká se ho jak spousta pravdivých informací, tak i mnoho hoaxů a falešných tvrzení. Především na sociálních sítích jsou takovýchto dezinformací doslova mraky. Aktuálně byla jedna kampaň řízená z Ruska a zavádějící informace se šířily především v Latinské Americe, Indii či USA. A cíl? Podkopání důvěry veřejnosti v konkrétní druhy vakcín proti onemocnění Covid-19.   

Koordinované neautentické chování

Klasické webové rozhraní mnohých stránek, kde se potkávají bloggeři a inzerenti. Přesně to využila marketingová agentura Fazze, jež je součástí velké ruské společnosti AdNow. Fazze se pokusila najmout spousty influencerů, kteří měli šířit falešná tvrzení týkající se konkrétních vakcín. BBC Trending informovalo o tom, že influencerům byly nabídnuty nemalé finanční odměny za šíření oněch dezinformací.

Planeta opic

Typické bylo třeba šíření memů, jež využívaly obrázky z filmů o planetě opic. V lidech měl být vytvořen dojem, že se změní po očkování právě v opice. Příspěvky byly v hindštině zrovna tehdy, když indická vláda rozhodovala o tom, zdali získá povolení vakcína Astra Zeneca.

Odstranění účtů

Podle Facebooku došlo k odstranění 65 účtů právě z Facebooku a 243 účtů ze sítě Instagram. Na vině je porušení zásad. Podle Bena Nimma, vedoucí zpravodajských informací Facebooku, šlo o dezinformační prádelnu. Došlo údajně k hack-and-leaku, tedy využívání placených stránek k publikaci dezinformací. Jinak se příspěvky vyznačovaly nedbalým postupem a uspořádáním různých znaků. U indických příspěvků byly třeba hashtagy v portugalštině a podobně. Ruské velvyslanectví v Británii reagovalo po obvinění takto: „S Covid-19 zacházíme jako s globální hrozbou, a proto nemáme zájem podkopávat globální úsilí v boj proti němu, očkování lidí vakcínou Pfizer jako jeden ze způsobů, jak se s virem vyrovnat “.

Zdroj info: https://www.bbc.com/news/blogs-trending-58167339?fbclid=IwAR0WkGzsPnafYWtLymi4GnXWhIGNpRHaLAyjNlImAjSzKv0FQCVOSRy2GFo

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.