Německo

Důvody efektivního fungování opatření v Německu

Nedávno se v médiích objevila zpráva o tom, že náš premiér shání volná lůžka v německých nemocnicích pro Karlovarský kraj. Ať už je to pravda, nebo ne, jedná se o velmi smutné a znepokojující sdělení. V každém případě je tristní hlavně fakt, že v mnohem větším a lidnatějším Německu mají méně nakažených, než je tomu u nás. Smutné, ale bohužel reálné. Jaké jsou příčiny tohoto našeho neúspěchu? Na to se zaměříme podrobněji v tomto článku, nejprve se ale podíváme na řeč čísel.

Náš rekord snad už nikoho neudivil

Zajímavá čísla se objevila z hlediska počtu nakažených a zemřelých v sobotu ráno. Minulý pátek se objevilo 8 618 nově nakažených. Jestliže by se takovýmito propočty měli řídit naši sousedé, bylo by na jejich počet obyvatel, tedy 83 milionů, nějakých 67 000 nových případů. Ve skutečnosti jich bylo ale jen 4721. Kde se tedy u nás udělala chyba?

Nové německá covidová superstar

Německo má také svého specialistu, kterým je virolog Christian Drosten. Jde ale zřejmě skutečně o člověka, který věcem rozumí. U nás to asi bylo trochu jinak… Drosten je ale mediální hvězdou spíše náhodou. Má svůj podcast na veřejnoprávní rozhlasové stanici Norddeutsche Rundfunk. ten si mimochodem samotní posluchači buď stáhli, nebo pustili 60milionkrát. Jinak ej tento muž viděn sem tam v televizní debatě. Internet je ho plný, ale ne jeho vlastní vinou a prohlášeními. U nás je to trochu jinak, velkohubá prohlášení má fakticky každý včetně těch povolaných-nepovolaných.

Prostě se dodržují pravidla

V Německu se zkrátka a dobře dodržují pravidla. Místní lidé si klidně raději několikrát denně vydesinfikují ruce a přeperou roušky než aby obětovali svoji svobodu a samozřejmě ekonomiku Německa. Roušku u sebe lidé mají prakticky neustále. Když přijdou k výdejnímu okénku, dokážou udržet dvoumetrové rozestupy. U nás je tlupa lidí namačkaná na krmítko a je jim jedno, že se mohou nakazit. Stejně tak si podáváme ruce, objímáme se a podobně. Jasně, jsme srdečnější než Němci, ale teď bychom si to odpustit mohli.

Obří pokuty

A kolik dáte v případě nenošení roušky? V Bavorsku úctyhodných 150 eur, tedy přes 4000 korun. To si člověk vše raději důkladně promyslí. Za nedodržení hygienického standardu ve firmách může stát požadovat až 25 000 eur. A to se ještě hovoří o tom, že by pokuta za nenošení roušky měla být vyšší, klidně i kolem 250 eur, v případě opakování přestupku 500 eur.

U nás se jen mluví a svaluje vina na druhé

My to bohužel máme trochu jinak. Když se novináři ptali premiéra, jestli neudělal chybu, popíral jakoukoli odpovědnost. Hovořil jen o tom, že má čisté svědomí. Za chyby mohou občané, kteří nedodržovali restrikce. Není tomu tak, byly doby, kdy žádná opatření v rámci volebního PR nebyla. někteří politici cestovali do zahraničí a premiér odmítl i test na koronavirus. Aktuální narychlo nakázaný balíček restrikcí je jakýmsi posledním zatažením za záchrannou brzdu. Tak uvidíme, jestli vyjde, snad ano…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

8 komentářů

 1. Vláďa Odpovědět

  U nás se nic nezlepší. Lidé tohoto státu jsou totiž absolutně nezodpovědní. Stačí vlézt do obchodu a rozhlédnout se, všichni mají sice roušku, ale 50% lidí jí má pod nosem, tudíž jí nepotřebují, má jí k ničemu. A tak je to u nás se vším. Proč by jsme to měly dva týdny vydržet?

 2. Jenda Odpovědět

  Největší problém je že tady už nikdo ani neví co platí, pravidla mění chaoticky každou chvilku.
  Omezení jsou od zdi ke zdi.. jednou všechno zavřeme a zakážeme potom zase všechno povolíme. Lidi už jsou z těchto rychlých a častých změn unaveni, lépe by to fungovalo kdyby vláda zavedla pravidla a těch se držela

 3. Helena Vlčková Odpovědět

  Nevím proč si autor myslí, že se v Německu chovají lidé zodpověďněji … chovají se stejně jako Češi … na jaře, když už Češi (i v Německu) nosili roušky, se Němci ohrazovali, že vyvolávají paniku… nosí jednorázovou roušku opakovaně, použijí, nechají ležet c autě, použijí znovu,, nedodržují rozestupy, i přes zákaz shromažďování lidi, kteří nebydlí v jedné domácnosti, se scházeli a slavili s alkoholem, jeli na dovolenou stejně jako Češi, scházejí se houfně a pijí atd atd … dokonce jich hodně bylo v Čechách v srpnu a v září, když bylo hezké počasí …

 4. Veru Odpovědět

  To je článek, v jednom odstavci za to může vláda, následně je zmíněn fakt, že si za to nedodržováním doporuceni můžeme sami a nakonec zase ta vlada.

 5. Sandra Odpovědět

  Pokud na něco neexistuje lék, je bláhové doufat v zázračné uzdravení. Přinejmenším brzské.To co se teď děje je vše jen o tom abychom nezahltili kapacitu nemocnic.Bohužel je zase mnoho vyjímek které rozeštvávají lidi. Viz příklad: Jsou otevřeny Speciální školy a další školy jen pro vybrané. Jen pro posouzení – Pracuji v Mateřské škole a zároveň jsem matkou prvnáčka. Bohužel pro mé dítě vevyčleněné škole místo není. Těžké rozhodnutí – jít na OČR , nebo být loaiální k zaměstnavateli aby nebyl personálně ohrožen a nemusel zavírat.? Pak nemají být lidé znechuceni. Např slibem p.Prymuli když slíbí že bezpodmínečně otevře První ročníky 2. listopadu a potom jeho spolupracovník p Plaga oznámí ,že to nemusí být pravda……

 6. gard Odpovědět

  češi jsou nezodpovědní a to když dode k nehodě projede kupa kolem somráku okolo mluví za vše.Takže dodržování roušek apod.Nesmysl!Měli by ty kretény zavřít do chánova!

 7. adorna Odpovědět

  Pane, to, co píšete, není pravda. Často tam jezdím, když to jde, blízká příbuzná pracuje v Berlíně v pandemickem týmu, takže mám spolehlivé ínformace, a proto mohu tvrdit, že v Německu to není jiné než u nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *