Dukanova dieta jídelníček

Dukanova dieta: Jídelníček

Tuto dietu proslavil francouzský dietolog Dr. Pierre Dukan a poprvé se o ní zmínil ve své knize Neumím zhubnout v roce 2000. Jde o stravovací program založený na potravinách bohatých na bílkoviny a skládá se ze čtyř fází:

a)      útočná fáze,

b)      plynulá fáze,

c)      upevňující fáze,

d)     stabilizační fáze.

Dieta není na dodržování náročná. Rady i suroviny můžete sehnat na internetu. Web Dukanova dieta Brno či jiné vám s prvními kroky pomohou.

Fáze programu

V útočné fázi se povoluje jen konzumace vejcí, masa a nízkotučného tvarohu. Jde o potraviny s vysokým podílem bílkovin a nízkými podíly cukrů a tuků. Naše tělo by mělo shodit pár kil, avšak nemělo by odbourat svalovou hmotu. Fáze trvá dva dny (pokud chceme shodit do 5 kg) nebo tři dny (pokud chceme shodit 5 – 10 kg).

plynulé fázi začínáme s přidáváním zeleniny do jídelníčku.  Recepty se musí vyvarovat brambor a rýže. Každých 5 nebo 7 dní střídáme stravu dle pravidel útočné a plynulé fáze do okamžiku, kdy dosáhneme váhy, kterou si přejeme.

Po plynulé fázi přecházíme do fáze upevňující. Tato fáze je považována za nejvíce důležitou. V této etapě přidáme denně jeden kus ovoce (kromě banánů, hroznů, třešní a ořechů). Dále nově lze konzumovat dva krajíce chleba a sýr. Dvakrát do týdne je možno jíst i jídlo obsahující škrob (brambory, rýže). Toto období trvá 10 dní za každé kilo shozené do začátku 3. fáze.

Poslední fáze se nazývá stabilizační.  Od této chvíle lze jíst téměř vše. Musíme však jedenkrát týdně dodržovat bílkovinový den (stravovaní podle 1. fáze). Vhodné mohou být tři lžičky ovesných otrub každý den.

Mohu konzumovat alkohol?

V první a druhé fázi je konzumace alkoholu vysoce nevhodná. Zvláště pak pití alkoholu tvrdého. Ten tělo dehydratuje a má hodně kalorií. Počínaje třetí fází, můžeme za týden vypít jednu sklenku vína či malé pivo.

Pozor na nebezpečí

Jako každá dieta ani tato nemusí být stoprocentní. Lékaři varují, že tento program může mít za následek jo-jo efekt, který může způsobit diabetes, hypertenzi, srdeční problémy či problémy se spaním. Je proto důležité, konzultovat zavedení diety a kontrolovat svůj stav během programu.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *