Dodržení pitného režimu při covidu je nesmírně důležité

Bylinkový čaj

Koronavirus je nyní asi nejskloňovanějším výrazem. Píše se o počtech nakažených lidí, počtech vyléčených a počtech zemřelých. Mimo jiné se taktéž hovoří o lehkém a těžkém průběhu. Mnozí lidé, u nichž se projeví nemoc Covid-19, se dostávají do potíží hlavně kvůli nevhodnému pitnému režimu. Kdy hrozí dehydratace nejvíce, co pít a co se stane, když nemocný nebude pít? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.

Kdy přichází největší riziko dehydratace?

Projevy koronaviru se různí, přičemž mezi často jmenované příznaky patří zvracení či průjem. Když se ke všemu přidá ještě horečka a svalové bolesti, potíže jsou na světě. Jestliže se takový pacient nechá jen tak osudu, velmi rychle na tom bude špatně. Právě v těchto momentech je velmi důležité dohlížet na jeho pitný režim.  

Vývar

Bylinkový čaj: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co by se mělo pít?

Vše se odvíjí od konkrétních okolností. Důležité je dosáhnout toho, aby pacient vůbec pil. Zpočátku mu tedy můžeme dopřát cokoli, co má rád. Jestliže nemocný nedokáže přijmout potraviny, nevadí ani slazená limonáda. Zajímavou volbu představují čerstvě vylisované zeleninové nebo ovocné šťávy. Jestliže nemocný i zvrací, lze zkusit ledově vychlazenou colu, samozřejmě tu s cukrem. Vhodný je i zeleninový nebo masový vývar. Jinak lze pomocí horkého čaje vyvolat pocení a pomoct srazit horečku. Alternativ je více. Oblíbené jsou bylinkové čaje a minerálky. Ty dodají organismu vápník, draslík, fluor nebo hořčík.

Co dělat, když nemocný nepije vůbec

Je-li naše snaha přimět nemocného k pití marná, určitě je třeba situaci konzultovat s lékařem. Pacient může dostat od zdravotníka infuzi i doma. Jestliže zabere a dotyčný se cítí lépe, lze pokračovat v dalším uzdravování. V opačném případě následuje hospitalizace. Rozhodně je dobré dát nemocnému mobil, aby s vámi mohl komunikovat. Pokud je jeho zdravotní stav takový, že ho ani neudrží, je dobré domluvit se s personálem v nemocnici na tom, aby kontakt s nemocným pomohl zprostředkovat. Třeba jen tak, že nemocnému podrží mobil u ucha.

Bylinkový čaj: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.