Dna

Dieta při dně

Dna je zánětlivé kloubní onemocnění, při kterém jsou zvýšené hodnoty kyseliny močové v těle. Za normální okolností se kyselina močová v těle také objevuje, ale lidé trpící tímto onemocněním mají málo enzymu zvaného urikáza, který rozpouští kyselinu močovou. Při  dně se kyselina močová v těle usazuje a následně způsobuje bolesti kloubů, zejména prstů, kolen či kotníků. Lidem, kteří trpí touto nemocí, by měla být doporučená dieta při dně.

Dieta na dnu

Dieta při dně má několik zákonitostí, které je nutno dodržovat, stejně jako jídelníček sestavený lékařem či výživovým poradcem. Velmi důležité je omezit konzumaci purinů, ze kterých vzniká kyselina močová. Jde o maso, vnitřnosti, luštěniny a kořeněná jídla, kde se puriny vyskytují. Pokud člověk nemocný dnou zároveň trpí nadváhou, měl by začít s redukcí váhy. Jíst by se mělo v malých dávkách s dodržováním pitné režimu 2 až 3 litry denně a vynechat by se měl alkohol, silný čaj a kakao. Je nutné se řídit pokyny ošetřujícího lékaře.

Dieta při dně – jídelníček

Mezi vhodné potraviny patří ovoce a zelenina. Konzumovat byste měli hlávkový salát, čerstvou zeleninu, brambory a kukuřici. Ovoce konzumujte čerstvé, vhodné jsou i kompoty. Povolené jsou těstoviny, moučné pokrmy, pečivo a kukuřičná mouka. Z mléčných výrobků není třeba se vyhýbat mléku, podmáslí, kysaným výrobkům, sýrům, tvarohu a jogurtům.K přípravě pokrmů používejte rostlinný a olivový olej, rostlinný tuk. Pokrmy dochucujte kmínem, pažitkou, majoránkou. Ze sladkostí je povolena ovocná zmrzlina, koktejly, puding, sušenky a želatina. Pijte ovocný čaj, vodu se sirupem a minerální vodu.

Dna dieta – nevhodné potraviny

Zcela nevhodnými potravinami, které byste měli ze svého jídelníčku vyřadit, jsou živočišné tuky, smažená jídla, majonéza, vnitřnosti, játrové paštiky, kuřecí a telecí maso, nakládané, uzené a tučné maso, dále uzeniny, zvěřina a masový vývar. Nevhodné jsou také mořské ryby, rybí konzervy, sardinky, slanečky i sleď. Ze zeleniny v žádném případě nekonzumujte špenát, kapustu, česnek a křen. Vynechejte také hrách a čočku. Z mléčných výrobků se vyvarujte plísňovým a uzeným sýrům. Nedochucujte chilli, pepřem, hořčicí a sójovou omáčkou. Nevhodné jsou koblihy a čokoláda. Dieta dna a její jídelníček je nutné dodržovat. Nemoc se nebude zhoršovat a díky vhodným potravinám ji udržíte ve stabilizovaném stavu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *