Dětská obezita je nebezpečná. Přinášíme tipy, jak s ní zatočit

Hranolky

Dětská obezita je bohužel čím dál častějším problémem. Svůj sedavý způsob života přenášíme na své děti, krmíme je zpracovanými potravinami a celou řadou cukroví a slaných pochutin. Pak se není čemu divit, že nemají atletickou postavu. Bohužel, i na nezdravou stravu může vzniknout závislost, tak je poměrně těžké s tím přestat. Avšak je třeba uvědomit si, jaké má dětská obezita rizika. Rozhodně bychom ji neměli podceňovat. Učit děti zdravým stravovacím návykům jim v životě prospěje více.

Dětská obezita je vážně problém

Dětská obezita má okamžité a dlouhodobé dopady na fyzické, sociální a emoční zdraví. Obézní děti jsou vystaveny vyššímu riziku zdravotních stavů, jako je astma, spánková apnoe, problémy s kostmi a klouby, diabetes typu 2 a rizikové faktory srdečních chorob. Mohou se také častěji stát obětí šikany či posměchu. Je u nich vyšší pravděpodobnost, že trpí sociální izolací, depresí a nižší sebeúctou.

Dítě

Foto: Pixabay

Hubnutí u dětí

Klíčovou roli zde hrají rodiče. Svým dětem musí pomoci hubnout a přitom jim dodávat pocit, že jsou milované. Tento pocit dítě získá v okamžiku, kdy nezdravá jídla zmizí z domácnosti úplně. Zapojit se tedy musí i sourozenci, kteří obezitou netrpí. Není možné, aby jedno z dětí mělo dovolené sladkosti, zatímco druhé ne. Svému dítěti vysvětlujte, proč je důležité jíst zdravě – nejenom pro hubnutí, ale také pro krásnou pleť, zářivé vlasy a inteligenci.

Pomalé krůčky

Vzít dítěti všechno najednou může být šok. Na začátek se vyhněte tomu nejhoršímu, jako jsou sladké nápoje, hranolky, zákusky a dorty, sušenky, čokoláda apod. Současně se vyplatí zahrnout více venkovních aktivit. Děti rády něco hrají, takže jim poskytněte příležitost. Snižte čas strávený sledováním televize či chytrých telefonů. Pobyt venku navíc vede k tomu, že je omezen přístup ke sladkostem. Spousta lidí doma mlsá jen z důvodu, že se nudí.

Rozhovor s dětmi

Mluvit s dětmi o obezitě může být poměrně těžké. Pokud se bavíte o jeho váze, snažte se nevyznít negativně („Jsi tlustý, musíš zhubnout.“). Chvalte své dítě v tom, v čem je dobré, nesrovnávejte. V případě, že si nevíte rady, vyplatí se obrátit na dietologa.

Zdroje info:

practo.com/healthfeed/7-tips-to-make-your-child-lose-fat-30329/post

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16428013/

Foto: Pixabay