Chyby z neznalosti nebo neopatrnosti, jež vás mohou stát zdraví i život

Ač je na první pohled domácí prostředí bezpečné a člověk se v něm cítí jistě, je také místem, kde dochází k nejčastěji k úrazům. Bohužel některé mohou být natolik fatální, že na jejich následky člověk zemře. Týká se to především zlomenin krčku stehenní kosti u seniorů v důsledku pádu, ke kterému došlo právě doma.

V bezpečí domova často dochází k úrazům

Statistiky říkají, že až 80 procent úrazů u osob starších 60 let se stane v domácím prostředí. Stačí jeden neopatrný pohyb, člověk zavadí o koberec a upadne hlavou na radiátor. Jak takový úraz může dopadnout? Klidně i smrtí. A co teprve prostředí kuchyně, kde jsou ostré nože, horké plotýnky od sporáku, či elektrospotřebiče. V prosinci loňského roku od požáru hrnce chytlo na ženě z Kladna oblečení a způsobilo jí těžké zranění, takže musel pro ni letět vrtulník záchranné služby.

K úrazům dětí v domácím prostředí dochází zejména při skákání na trampolíně, nebezpečné jsou pro ně nezakryté zahradní bazény. Kolik zbytečných utonutí malých dětí mají na svém kontě. Záludné jsou ovšem také obyčejné dřevěné prahy ve dveřích či kluzká podlaha v koupelně při obyčejném sprchování.

Oheň. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pozor na hořící olej

Víte, co byste neměli dělat, pokud by vám v kuchyni chytl olej v hrnci? Hasit ho vodou, ač to na první moment svádí udělat. Člověk totiž instinktivně sáhne po tom, co má nejblíže po ruce. Což je voda. Bohužel takové jednání bude mít pro něho fatální následky. Voda se v hořícím oleji přemění v páru, která rozptýlí hořící kapky oleje do ovzduší v podobě ohnivé koule. V uzavřeném prostoru kuchyně to bude znamenat ničivé důsledky nejen pro její zařízení, ale pro každého, kdo se v blízkosti bude nacházet. Nejlépe je hasit hořící olej znepřístupněním vzduchu, tedy překlopením hrnce třeba pánví.

Pozor na slupku od banánu. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.