Celulitida: boj, který nikdy nekončí. Dermatologové poradili, jak na ni

Celulitida

Celulitida je problém, který neřeší jen dámy při těle. Mohou být problémem u všech váhových kategorií, ale také obou pohlaví. Na trhu je spousta výrobků, které jsou určeny k odstranění tohoto problému. Tyto mohou být úspěšné více či méně. Celulitida totiž může mít různé příčiny. Pokud už jste toho vyzkoušeli opravdu hodně a váš boj neustává, pravděpodobně patříte do té skupiny žen, které mají celulitidu dánu geneticky.

Co je celulitida?

Celulitida vzniká kvůli podkožní tukové tkáni. Tukové buňky se tlačí na kůži a začnou se zde hromadit. Vazivová vlákna se stahují dolů a v důsledku toho dochází k prohýbání kůže a tvorbě dolíčků. V takovém případě vzniká „pomerančová“ kůže. I když nedostatek pohybu může být též příčinou vzniku celulitidy, nemusíte se jí zbavit, ani když pravidelně cvičíte. Hlavními příčinami vzniku celulitidy jsou tyto:

  • Hormony – zejména snižování hladiny estrogenu a snížení průtoku krve pojivovou tkání jsou nejznámějšími příčinami. Buňky s menším průtokem krve dostávají méně kyslíku a zpomaluje se jejich regenerace a obnova.
  • Genetika – rozložení tuku, metabolismus i krevní oběh jsou faktory, které jsou dány geneticky. A právě ony mohou způsobit, že někteří lidé jsou náchylnější k tvorbě celulitidy.
  • Nezdravý životní styl – nedostatek pohybu a špatná výživa zvyšují pravděpodobnost celulitidy.
  • Špatný krevní oběh – buňky nedostanou energii a živiny, kterou potřebují k regeneraci a obnově v takovém množství, v jakém ji potřebují. A to zvyšuje pravděpodobnost vzniku celulitidy.
  • Stáří – tenčí a méně pružná pokožka neskrývá potíže s nahromaděnými tukovými buňkami tolik, jako ta pevná.
Celulitida
Foto: Pexels

Fungují krémy proti celulitidě?

Bohužel není prokázáno, že by tyto krémy byly proti celulitidě účinné. Na druhou stranu ale jejich použití ani neškodí. Vzhledem k tomu, že naprostá většina těchto krému hydratuje pokožku, činí ji pevnější, tak může určité projevy celulitidy mírnit. Avšak tyto krémy neposkytují žádné dlouhodobější účinky. pokud jej začnete používat, měli byste to dělat minimálně 8 týdnů po sobě.

Může být celulitida odstraněna hloubkovou masáží?

Jedná se o masáž vakuovými přístroji a válečky. Taková masáž má za úkol zlepšit krevní oběh a tím i vzhled pokožky. Aby byly účinky masáže dlouhodobé, budete ji muset absolvovat pravidelně, například jednou týdně (záleží ale na druhu masáže). Velkou nevýhodou této metody je vysoká cena.

Funguje kartáčování těla na sucho?

Spousta žen si oblíbilo metodu, při níž si vezme měkký kartáč určený na očistu těla. Ten ale nenamočí a přímo jej použije na pokožku, která je náchylná k celulitidě. Tento proces by se měl provádět dvakrát týdně. I když díky tomu můžete zlepšit prokrvení dané oblasti, žádné velké účinky očekávat nelze. Výhodou je, že se jedná o levnou metodu, kterou můžeme provádět z pohodlí domova. Postup je následovný:

  • Suchý kartáč přiložíme na pokožku a děláme krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček.
  • Tam, kde je kůže silnější, přitlačíme.
  • Po kartáčování si dejte studenu sprchu.
  • Nakonec naneste hydratační mléko.

Jak se řeší celulitida v kosmetických salonech?

Zde můžete narazit na procedury, které vyzařují vysokofrekvenční vlny. Ty jsou velmi účinné, i když úplně odstranit celulitidu také neumí. Výrazně ale zlepšují její vzhled. Nevýhodou je, že je k tomu zapotřebí speciální stroj a opakované zákroky. Takže i tato metoda se může prodražit. Odborníci provádí též destrukci shluků adipocytů, díky čemuž dochází ke správnému uspořádání buněk. Ty se tak netlačí proti kůži a nevytváří celulitidu.

Zdroje info:

https://www.healthline.com/health/massage-for-cellulite

https://www.healthline.com/health/dry-brushing-cellulite

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10324940/

Foto: Pexels