Bolesti bederní páteře: Jaké jsou jejich nejčastější příčiny?

Bolest páteře

Bolí vás občas, v horším případě pravidelně, bederní páteř? Pokud ano, máte problém, který budete muset v co nekratším časovém intervalu řešit. Otálení se určitě nevyplácí, vždyť nejde o nic příjemného. Přesto není od věci znát mimo samotné léčby také příčiny těchto obtíží. Pokud vás zajímají, jste na správné adrese. V tomto článku se příčinami potíží s bederní páteří budeme zabývat mnohem podrobněji.

Degenerace meziobratlových plotének

Ve starším věku se často při bolestech bederní páteře jedná o vcelku jednoduchou příčinu. Za vším stojí degenerace meziobratlových plotének. Právě ony tlumí tlak mezi jednotlivými obratli. Jedná se fakticky o silně elastickou tkáň, jež bohužel s postupujícím věkem u každého člověka ubývá. Obratle se logicky přibližují a dochází také k utlačování nervových vláken, což je velmi bolestivé. Páteř fakticky v důsledku tohoto procesu sesedá. Míra bolesti se odvíjí i od polohy konkrétního člověka.

Svalové dysbalance

Mladší lidé předchozími obtížemi netrpí. Bolesti bederní páteře jsou u nich vyvolány svalovou nerovnováhou. Některé svaly jsou zkrátka příliš silně namáhány a jiné naopak nadmíru ochablé. Hlavní vinu na přetěžování svalů stabilizujících trup má samozřejmě nevhodná poloha trhu jak vestoje, tak i vsedě. Nesprávné pohybové stereotypy se podílejí na postupném vychýlení správné polohy a svalové dysbalanci. Tradiční příčinou nepříjemností je i sedavý způsob života.

Podráždění sedacího nervu

Za další příčinu bolestí bederní páteře se považuje podráždění sedacího nervu. K tomu dochází třeba pro zvedání nadměrně těžkých předmětů, případně v momentu náhlého otočení. Bolesti se objevují samozřejmě i při vyhřeznutí ploténky. Mnohdy se o tomto onemocnění hovoří jako o ústřelu. Bolest se buď vytratí, nebo je zapotřebí lékařského ošetření. Určitě stojí za to použít i známé volně dostupné prostředky, jako je třeba Olfen gel.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.