Boj se šedinami: co (ne)dělat pro jejich odstranění

Dívka

Šediny považujeme za známku stárnutí, a proto je rozhodně chceme mít co nejpozději. Bohužel, jejich vznik nelze vždy ovlivnit. Objevují se totiž také v závislosti na našem genetickém fondu. Některé ženy si celý život barví vlasy, takže jejich vznik nemusí ani zaznamenat. Jsou ale lidé, kteří si šedin všimnou – a chtějí se jich zbavit. Jakým způsobem by měli zakročit a co naopak nedělat?

Barvení vlasů

Ano, barvení vlasů je velmi dobrým způsobem, jak skrýt (první) šediny. V současné době už se nejedná jenom o doménu žen, také spousta mužů se nechává nabarvit. Pokud se barvíte doma, měli byste raději sáhnout po semi-permanentní barvě, než po té permanentní. I když jsou tendence použít na šediny to nejsilnější, co je na trhu, permanentní barvy jsou na šediny příliš drsné. Semi-permanentní barvy se oproti tomu pěkně spojí šediny se zbytkem vlasů a postupně vybledne. Jak odrůstají vlasy, šediny jsou tak méně vidět, než u permanentní barvy, která nebledne. Nebudete si tak muset vlasy barvit tak často.

Melír, světlejší odstín

Aby byly šediny zamaskovány barvou co nejlépe, vyplatí se zvolit světlejší barvy nebo rovnou melír. Ten je na skrytí šedin vůbec tím nejlepším, protože je založen na míchání světlejších a tmavějších vlasů. Kontrast tak není tolik nápadný.

Šediny

Foto: Pixabay

Buďte v duševní pohodě

Říci, že z něčeho šedivíte, není jen tak. Studie prokázala, že lidé, kteří zažili stresující nebo traumatickou událost, zaznamenali také vznik šedin. Poté, co se zúčastnili relaxační dovolené o délce dva týdny, se jejich vlasy vrátily ke své přirozené barvě. Z toho vyplývá, že šediny mohou vznikat také ze stresu a k jejich odstranění je zapotřebí zbavit se stresu.

Vyvážená strava

A je to tu zase. Je zapotřebí měnit jídelníček. Nezdravá strava bez dostatku potřebných vitamínů a minerálů skutečně může vést k předčasnému šedivění. Pro vlasy jsou důležité zejména vitamíny D a B12. Tyto vitamíny se nachází v rybách, jako je například losos, mléku, vejcích, hovězích játrech a droždí. Vitamíny je možné užívat také z doplňků stravy, primárně bychom se ale měli snažit o jejich příjem v potravinách.

Přestaňte s kouřením

Kouření může způsobit nízké hladiny vitaminu D, protože cigarety obsahují nikotin, který hladinu vitaminu D tlumí. Navíc cigarety obsahují chemikálie, které mohou dráždit pokožku, včetně pokožky hlavy.

Zdroj:

https://styl.interia.pl/piekno/news-jeden-blad-jaki-popelniaja-kobiety-kiedy-zaczynaja-siwiec,nId,6019695

https://www.eatthis.com/news-reverse-gray-hair-tips-experts/

Foto: Pixabay