Boj proti vráskám: tipy, jak zpomalit stárnutí

Žena

Vrásky jsou přirozeným procesem stárnutí. Nejsou škodlivé, jen vypadají nehezky. Zejména ženy se snaží vypadat co nejdéle mladé, což je důvod, proč proti vráskám tolik bojují. Pokožka ztrácí s věkem pružnost, protože dochází ke zpomalení produkce kolagenu. Proces stárnutí je možné urychlit, například nadměrnému vystavování se slunci, znečištění nebo určitých návyků (typicky kouření). Kromě snížení produkce kolagenu dochází také ke ztenčování a vysychání pokožky. Díky tomu je náchylnější ke vzniku vrásek.

Krémy s UV faktorem

Tím nejzákladnějším, co můžete pro svou pleť udělat, je chránit ji před sluncem. Vystavení slunce vede k vysušování pokožky a k tvorbě vrásek. Každý den bychom měli používat krém s ochranným faktorem 30 až 50, a to i ve dny, kdy je zataženo. UV paprsky totiž pronikají přes mraky. Vhodné je také nosit klobouky s širokým okrajem, světlý oděv odrážející slunce a ideálně také sluneční brýle s UV ochrannou.

Vrásky

Foto: Pixabay

Použijte retinoid

Slovo „retinoid“ znáte zřejmě z reklam na pleťové krémy, někdy se uvádí také pod názvem retinol. Jedná se o jednu z nejdůležitějších složek, které se používají proti stárnutí. Právě tato látka vede ke zvýšené produkci kolagenu. Navíc je retinoid prospěšný také pro regeneraci vaší pokožky a tvorbu nových cév. To jsou faktory, které ovlivňují krásu vaší pokožky. Existuje několik druhů retinoidů, některé jsou pouze na lékařský předpis.

Hydratace

Hydratace je pro pokožku naprosto klíčová. Čím je pokožka sušší, tím více náchylná je ke vzniku (nebo prohloubení) vrásek. Používat můžete speciální hydratační pleťové krémy. Další vhodným způsobem je zajistit si dostatečné množství pitného režimu. Dostatečný příjem tekutin je důležitý pro naše celkové zdraví, nejenom pro pokožku. Voda zbavuje naše tělo toxinů, podporuje trávení a reguluje tělesnou teplotu.

Spěte na zádech

Lidé, kteří spí na boku nebo na břiše, mají podle jedné studie více vrásek. Pokud se totiž obličej dotýká ve spaní polštáře (nebo jiného povrchu) vzniká na něj tlak, který přispívá ke vzniku vrásek a narušuje pokožku obličeje. Ideální spací poloha je tedy na zádech nebo použití jemnější povlaků na polštáře (z hedvábí namísto bavlny), které vytváří menší tření.

Důležité vitamíny

Svou stravu můžete obohatit o důležité vitamíny, které zpomalují stárnutí pokožky. Více vrásek mají ženy, které jedí velké množství červeného masa a nezdravých jídel. Naopak ty, které konzumují velké množství ovoce a zeleniny mají vrásek o dost méně. Kromě toho existují také potraviny, které mají antioxidační účinky – a ty jsou také skvělé pro zpomalení projevů stárnutí. Mohou to být tyto potraviny: zelený čaj, olivový olej, losos, avokádo, granátové jablko, lněné semínko, zelenina (mrkev, brokolice, paprika, listová zelenina).

Zdroj: https://www.healthline.com/health/skin/how-to-prevent-wrinkles

Foto: Pixabay