Babezióza: další ze zákeřných nemocí, kterou přenáší klíšťata

Klíště, babazióza

Kousnutí klíštětem může mít nepříjemnou dohru v podobě nemocí, kterou nás tento malý parazit může nakazit. Babezióza, klíšťová encefalitida, lymeská borelióza jsou jen zlomkem z nich. Zatímco o posledních dvou se hodně mluví a určitě o nich už slyšel každý, babezióza je tak trochu opředená tajemstvím. I když toto onemocnění nedosahuje takové závažnosti, jako právě dvě známější nemoci přenášené klíštětem, nabývá na významu. Nakažených je totiž rok od roku více.

Co je babezióza?

Babezióza je onemocnění, které je přenášeno parazity nazývanými babesie. Ty mají mikroskopické rozměry, avšak mohou způsobit vážné škody. Napadají totiž červené krvinky. Na lidi i zvířata se přenáší především právě kousnutím klíštětem. Další způsob, jak se nemoc může šířit, je prostřednictvím krevní transfuze. Tato nemoc se též může přenést na plod v průběhu těhotenství.

Nemoc
Foto: Unsplash

Jaké má babezióza příznaky?

Zatímco u některých jedinců může nemoc probíhat zcela asymptomaticky (a napadený se tak nemusí dozvědět, že takovou nemoc měl), u jiných se vyvíjí následující příznaky:

  • nevolnost,
  • únava,
  • horečka,
  • zimnice,
  • bolesti kloubů,
  • bolest hlavy,
  • ztráta chuti k jídlu.

Protože jsou podobné chřipce, často je někteří lidé podceňují. Pokud vás kouslo klíště, navštivte svého lékaře vždy, kdy se u vás vyskytnou výše zmíněné příznaky. To zákeřné na babezióze je to, že příznaky se mohou projevit týdny až měsíce po kousnutí klíštětem.

Může být toto onemocnění nebezpečné?

Pokud by nemoc zůstala neléčená, může postoupit k mnohem závažnějším příznakům. Pokročilost onemocnění způsobuje rozpad červených krvinek, krevní sraženiny, nestabilní krevní tlak a selhání orgánů. Může být tudíž i smrtelná (naštěstí jen u malého množství případů).

Jaké má babezióza příznaky u psů?

Nakažení psy ztrácí chuť k jídlu, jsou letargičtí a nemají chuť k pohybu. Někdy u nich může nemoc probíhat asymptomaticky. Stejně jako u člověka může být babezióza smrtelná i u psů.

Jak probíhá léčba?

Asymptomatické případy babeziózy obecně nevyžadují žádnou léčbu a vymizí samy. Závažnější onemocnění se léčí antibiotiky, antimykotiky a léky proti parazitům. Dále se podávají léky v závislosti na příznacích, například antipyretika, krevní transfuze, dialýza apod.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430715/

https://tickcontrol.com/blog/tick-borne-disease-babesiosis/