Anaplazmóza: onemocnění přenášené klíšťaty. Nakazit se může i člověk

Anaplazmóza

Anaplazmóza je další z onemocnění, které může přenášet klíště na svého hostitele. I když se mnohem častěji nakazí zvířata (i váš psí mazlíček), vzácně se může vyskytnout i u člověka. Příznaky jsou velmi podobné borelióze či v prvotních fázích chřipce. Proto existuje pravidlo: po pobytu v přírodě se zkontroluje. Máte-li na sobě přisáté klíště, co nejdříve ho vytrhněte. Pokud se v následujících až třech týdnech vyskytnou projevy běžné chřipky (horečka, bolesti kloubů, únava), raději navštivte lékaře.

Anaplazmóza v ČR

Anaplazmóza se u člověka vyskytuje jen zřídka. Byly zaznamenány případy, kdy se pacientem stal i člověk na území naší republiky. Takže možnost, že se nakazíte i vy, existuje. Anaplazmóza je bakteriální infekce, při které dochází k napadení bílých krvinek. Prvotní příznaky tak připomínají chřipku. Toto onemocnění je třeba začít léčit co nejdříve, protože může způsobit závažné zdravotní komplikace a dokonce i smrt.

Klíště
Foto: Unsplash

Lidská granulocytární anaplazmóza

Poprvé bylo nemocnění, zvané též jako lidská granulocytární anaplazmóza, identifikováno v roce 1994. Od té doby výskyt onemocnění rok co rok stoupá. Nejvíce pacientů se nachází na území Severní Ameriky. První příznaky jsou velice podobné chřipce. Patří mezi ně:

  • horečka,
  • zimnice,
  • bolesti hlavy,
  • únava,
  • bolesti kloubů,
  • bolesti svalů.

Obvykle se projeví 7 až 14 dní od přisátí klíštěte, avšak mohou se objevit i po třech týdnech. Zatímco u boreliózy se vyskytuje též výrazná vyrážka, anaplazmóza nic takového nemá. Onemocnění je tak možné prokázat klinickým pozorováním a krevními testy.

Anaplazmóza u psů

Toto onemocnění může postihnout i vaše domácí mazlíčky. V takovém případě jsou příznakem:

  • ztráta chuti k jídlu,
  • letargie,
  • horečka,
  • krvavý čenich (nebo bolest čenichu).

Lymská borelióza vs. anaplazmóza

Vzhledem k tomu, že borelióza je onemocnění známější, spousta lidí zná také jeho prvotní i následné projevy. Anaplazmóza (tím, že je vzácnější) tak známá není. V Americe existuje studie, ve které je potvrzeno, že v krátkodobém horizontu vede anaplazmóza k většímu počtu hospitalizací než lymská borelióza. Ta má ale závažnější dlouhodobé komplikace. Avšak i anaplazmóza může být smrtelná. Určit, které z onemocnění je horší, není proto jednoduché.

Léčba onemocnění

Anaplazmóza je poměrně dobře léčitelná, ale platí, že čím dříve se začne léčit, tím lépe. Lidé, kteří toto onemocnění prodělají, mají velkou šanci, že se uzdraví bez dlouhodobých zdravotních účinků. pokud je ale onemocnění delší dobu neléčené, mohou nastat komplikace mezi něž patří i smrt. Neléčená anaplazmóza vede k potížím s dýcháním, sekundárními infekcemi, krvácením, poškození ledvin a neurologickým problémům.

Zdroje info:

https://tickcontrol.com/blog/tick-borne-disease-anaplasmosis/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6278667/

Foto: Unsplash