Amalgámové zubní plomby budou zakázány. Škodí přírodě i člověku

Amalgámové plomby

Amalgámové zubní plomby známe též pod názvem „sociální“, protože je plně hradí pojišťovna. Tyto černé plomby ale mají být od roku 2025 zakázány. Zatímco původně se hovořilo o zákazu až v roce 2030, Evropská unie se rozhodla zákaz uspíšit. Důvodem je obava z toxicity těchto plomb. Obsahují totiž rtuť. Zatímco v jiných státech EU už se amalgámy téměř nepoužívají, v České republice jde o velkou změnu.

Amalgámové plomby v ČR

V České republice se jedná o jednu z nejčastěji používaných plomb. Sice jsou příliš viditelné, ale plně je hradí pojišťovna, což je něco, co český pacient rád využije. To je zároveň důvod, proč pro Českou republiku (a další dvě země EU) platí v tomto případě výjimka. U nás můžeme „černou“ plombu dostat až do poloviny roku 2026. Po tomto období už by se měl využívat jen ve výjimečných případech, kdy nebude žádná jiná možnost.

Zubař
Foto: Unsplash

Amalgámové výjimky

Protože bude třeba se na tuto změnu plně připravit, došlo ke schválení výjimky a prodloužení možné doby použití dentálního amalgámu u zemí, které ji plně hradí ze zdravotního pojištění. Už od roku 2018 jsou amalgámové plomby zakázány pro těhotné a kojící ženy a též pro děti. Ti mají v těchto případech nárok na jednoduchý cement.

Nové „sociální“ plomby

Zatím není jisté, jak bude stát situaci se zákazem plomb řešit. Kromě amalgámových totiž nejsou žádné jiné hrazené ze zdravotního pojištění. Ve hře jsou zatím tři varianty:

  • Amalgám nahradí jednoduchý cement. Je však méně kvalitní, než amalgámové plomby.
  • Bílé plomby by mohly být hrazeny ze zdravotního pojištění – to by ale vyžadovalo vyšší náklady ze strany státu. V současné době je určitý druh bílých plomb hrazený dospělým na přední zuby (jedničky, dvojky, trojky). Jedna plomba na ostatních zubech vychází na tři tisíce korun.
  • Zubní výplně nebudou z pojištění hrazené vůbec. Pravidelnou péči o zuby se dá kazům předejít.

Zdroje info:

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/plomby-amalgam-pojistovna-cesko-proplaceni.A240306_123045_zdravi_pet

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-zakaz-amalgamu-se-uspisil-plne-hrazene-plomby-pro-dospele-uz-nebudou-247166

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3388771/

Foto: Unsplash