Alergie na kolagen: svědění a otoky patří mezi hlavní příznaky

Alergie

Kolagen je bílkovina, která se nachází v lidském těle naprosto přirozeně. Mimo jiné je zodpovědná za pružnou a pevnou pokožku a zdravé a silné vlasy. S tím, jak lidé stárnou, se produkce kolagenu zpomaluje. To je také důvod, proč ji ženy do svého těla dostávají také ve formě doplňků stravy. V této formě ale mohou být pro někoho nebezpečné. Alergie na kolagen je vzácná, ale může se stát. Je dobré znát její projevy.

Přecitlivělost na kolagen

Pokud zaznamenáte takové příznaky, jako je svědění, erytém a otok, může to být dáno alergií na kolagen, ale také přecitlivělostí organismu na některou sloučeninu obsaženou v daném přípravku. Někdy se reakce může vyskytnout bezprostředně po kontaktu s alergenem, jindy až později. V extrémních případech může nastat anafylaktický šok. Jedná se o vážnou okamžitou reakci na alergen, který zahrnuje dušnost, oteklé rty bledá kůže, pomalý srdeční tep, nízký krevní tlak, pocit nevolnosti, rychlé a mělké dýchání, pocení na čele a jiných částech těla, ztráta vědomí a dokonce smrt.

Alergie

Foto: Shutterstock

Pozdní alergie na kolagen

Někdy se reakce na alergen mohou vyskytnout až 24 hodin po kontaktu s alergenem. V takovém případě může být obtížnější odhalit skutečný alergen. Alergie se projevuje na místě, kde byl kolagen použit, jindy se ale může objevit na celém těle. I v tomto případě můžete zaznamenat erytém, svědění, silná exfoliace epidermis a výskyt puchýřů naplněných serózní tekutinou.

Kolagenové doplňky jsou bezpečné

Nutno říci, že alergie na kolagen je velice vzácná, vyskytuje se jen u malého počtu uživatelů. Spousta produktů je hypoalergenní. Tyto produkty jsou vhodné nejenom pro pacienty, kteří zaznamenali alergie na kolagen, ale také pro ty, kteří trpí kožními alergiemi. Pokud se rozhodnete užívat nový přípravek, vždy si zkontrolujte celé jeho složení. Můžete mít alergie i na přidané látky. Při výběru kolagenového doplňku stravy je dobré vybrat si ten s přídavkem vitamínu C, který napomáhá lepší syntéze kolagenu.

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/suplementy/jak-rozpoznac-objawy-uczulenia-na-kolagen

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32389794/

Foto: Pixabay