Zadržování vody v těle: jaké jsou možné příčiny

Nohy

Voda je nejdůležitější složkou v těle a tvoří asi 60 až 70 % tělesné hmotnosti. To, kolik jí je v našem těle obsaženo, závisí na několika faktorech. Tak například na našem věku, pohlaví a také obsahu tělesného tuku. Děti a mladí dospělí mají nejvíce obsahu vody, s věkem se množství vody v organismu snižuje. Proto jsou k dehydrataci náchylní starší lidé. Lidé, kteří mají vyšší tělesný tuk mají nižší obsah vody v těle. A problém se sníženým množství vody v těle se týká více žen, než mužů.

Funkce vody v těle

Naše tělo by bez vody nemohlo správně fungovat. Je obsažena v naší krvi, tkáních i orgánech. Mezi její základní funkce patří transport, metabolické procesy, odstraňování toxinů, podpora činnosti střev a regulace tělesné teploty. Voda je také velmi důležitým rozpouštědlem v lidském těle. Denně bychom měli vypít asi 30 ml vody na 1 kilogram tělesné hmotnosti (například osoba vážící 60 kg by měla vypít 1,8 l vody denně). U dětí je potřeba 35 ml vody na 1 kg tělesné hmotnosti. Spotřeba se zvyšuje s rostoucí okolní teplotou, ale roste také v průběhu těhotenství a kojení.

Nohy

Foto: Pixabay

Vodní bilance

Vodní bilance je rovnováha, která by měla existovat mezi přijatými a vypuštěnými tekutinami. Pokud dochází k nadměrné ztrátě tekutin (pocení, vysoká horečka, zvracení, průjem) je zapotřebí zvýšit příjem přijatých tekutin. Zadržování vody v těle nastává v důsledku nesprávné vodní bilance – zjednodušeně řečeno, tělo se bojí, že nebude mít dostatek vody, a tak si ji schovává na později. Také proto je důležité doplňovat pitný režim. Jaké jsou příčiny zadržování vody v organismu?

Vysoký obsah sodíku

Nadměrná konzumace sodíku a nadměrné solení vede k zadržování vody v organismu. Sodík a vysoká koncentrace soli je obsažena ve zpracovaných potravinách, jako jsou uzeniny, uzená masa, ale také polotovary, konzervy, hranolky, tyčinky, chipsy apod.

Hormonální změny u žen

U žen je zadržování vody v těle způsobeno také hormonálními změnami. Například žena ve druhé polovině menstruačního cyklu začíná zadržovat více vody. Někdy je příčinou taktéž užívání hormonální antikoncepce.

Životní styl

Neaktivní životní styl, jako je sedavý způsob života, příliš malé zásoby vody a jejich doplňování v průběhu dne a také užívání některých léků vede k zadržování vody v těle.

Jak snížit množství zadržované vody?

Důležité je dodržovat pitný režim. Pokud tělo bude mít pocit, že mu dodáváte dostatek tekutin, nebude mít důvod je zadržovat. Vyhýbejte se potravinám, které obsahují vysoké množství sodíku a solte co nejméně. Naopak se zaměřte na zvýšený příjem draslíku ve stravě (je obsažen v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích a luštěninách). Dobré je také zavést určitou fyzickou aktivitu – pořiďte si například krokoměr a snažte se ujít minimálně 8 000 kroků každý den. Omezte příjem alkoholu. Vyhýbejte se nezdravým stravovacím návykům a léčte své hormonální poruchy.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/zatrzymywanie-wody-w-organizmie-jaka-moze-byc-przyczyna/

Foto: Pixabay