Užívání antikoncepčních pilulek přináší výhody, ale i určitá rizika

Antikoncepce

Hormonální antikoncepci ve formě pilulek užívá po celém světě obrovské množství žen. Tyto „zázračné“ pilulky, které brání nežádoucímu početí mají i mnohé další výhody. Samozřejmě, jako mnoho zdravotnických prostředků, může mít i hormonální antikoncepce nežádoucí účinky na zdraví. Hormonální antikoncepce ve formě pilulek také nemusí být vhodná pro každou ženu či dívku.

Antikoncepční pilulky mají celou řadu příznivců i odpůrců. Názory na její užívání se samozřejmě liší. Užívání antikoncepce bývá mnohdy i hojně diskutovaným tématem. Shrneme si tedy určité výhody a nevýhody jejího působení na lidské zdraví.

 

PilulkyFoto: Pixabay

Výhody užívání antikoncepčních pilulek jsou nesporné

Kromě toho, že antikoncepční pilulky chrání ženy před nechtěným otěhotněním, mají i další výhody. Mezi ty patří například úprava menstruačního cyklu či zmírnění akné. Řada žen dokonce uvádí i pozitivní účinky na bolesti související s menstruací i PMS. V některých případech může její dlouhodobější užívání rovněž snížit riziko vzniku některých typů rakoviny.

Výhodou je i možnost oddálení menstruace či její vynechání. To se však nedoporučuje příliš často, mělo by tedy být pouze nutnou výjimkou. Užívání antikoncepčních pilulek je z dlouhodobého hlediska bezpečné. V případě správného užívání, kdy jsou pilulky užívány v pravidelných intervalech, chrání proti početí až z 99 %.

 

Nežádoucí účinky a případná rizika se nevyplatí podcenit

Mezi typické nežádoucí účinky antikoncepčních pilulek je možné zařadit například přibírání na váze či bolesti hlavy. U mnohých žen se mohou dostavovat i změny nálad či nevolnosti. Na trhu je k dostání řada nejrůznějších preparátů a v případě nežádoucích účinků hormonální antikoncepce může lékař doporučit její změnu.

Mezi velmi závažné problémy, které může užívání hormonální antikoncepce způsobit, patří například trombóza, která můžete mít vážný dopad na zdraví. Proto lékař před nasazením vhodné antikoncepce provádí vyšetření a případně se odebírá i krev, aby se předešlo těmto závažným stavům.

 


Bolest břicha
Foto: Pixabay

Antikoncepční pilulky nejsou vhodné pro každou ženu

V některých případech nemusí být ženám užívání antikoncepčních pilulek doporučeno. Jedná se zejména o případy, kdy by mohly hrozit nějaké závažnější zdravotní problémy. Antikoncepční pilulky tak nemusí být vhodné pro řadu starších žen, kuřačky či ženy s různými typy onemocnění. Kontraindikaci mohou samozřejmě představovat i srdeční onemocnění či problémy se srážlivostí krve.

Kromě hormonální antikoncepce ve formě pilulek existuje však i mnoho dalších, neméně účinných, řešení, která mohou být těmto ženám nabídnuta. Jedná se například o nitroděložní tělísko, vaginální kroužek či nejrůznější bariérovou antikoncepci.

 

 

Na závěr je vhodné dodat, že hormonální antikoncepce ve formě pilulek je dostupná pouze na základě lékařského předpisu. Je tedy na konkrétním lékaři, aby rozhodl o vhodnosti jejího předepsání a zvolení ideálního preparátu pro konkrétní ženu či dívku, a to na základě osobní anamnézy či dalšího odborného vyšetření.

 

 

 

Zdroj info: https://www.news-medical.net/health/Advantages-and-Disadvantages-of-the-Combined-Pill.aspx

Zdroj info: https://www.medicalnewstoday.com/articles/290196#summary

 

 Náhledové foto: Pikwizard

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.