Skvělé a zdravé recepty z červené řepy

Červená řepa se řadí mezi rostliny, které si lidé oblíbili především díky její skvělé chuti a také pro vysoký obsah vitamínů a minerálních látek. V České republice a vůbec ve střední Evropě si lidé cestu k této skvělé plodině přesto ještě stále hledají. V kuchyni má univerzální použití a není problém s ní pracovat jako se základní surovinou pro saláty anebo pro polévky. Klidně ale může sloužit jako nosná součást hlavního chodu. Podívejme se tedy na tuto rostlinu mnohem podrobněji z hlediska jejího původu a obsahu vitamínů. V závěru přidáme i skvělý recept.

Původ červené řepy

Na úvod je vhodné si říct, odkud červená řepa vlastně pochází. Domovinou je pro ni oblast Středozemního moře. Historické prameny poukazují na to, že ji konzumovali již ve starověké Babylonii. Až do počátku středověku si našly využití i listy. Kořen se začal jíst pouze z lékařských účelů. Pěstování červené řepy se rozšířilo především díky Římanům. Postupně se rozšířila do celé Evropy mimo několika severních zemí.

Zdraví prospěšné účinky hovoří za vše

Z hlediska obsahu vitamínů je červená řepa extrémně zdravou zeleninou. Z vitamínů bychom mohli jmenovat zejména draslík, sodík, železo, křemík, vitamíny B a C, provitamín karoten a vápník. Vynikající účinky mají také kyselina listová či antioxidanty betacyanin a betain. Červená řepa funguje jako prevence proti rakovině a umí neutralizovat působení škodlivých látek jako olovo či hliník v organismu. Výborná je červená řepa v těhotenství. Dokáže pomoct zdravému vývoji plodu a vyloučí potenciální potrat. Snižuje krevní tlak, působí proto skleróze a má vynikající vliv na kůži a vnitřní orgány.

Skvělé smoothie z červené řepy

Výborným a jednoduchým receptem je smoothie z červené řepy. Jeho příprava je naprosot jednoduchá. Pouze smícháte v mixéru jednotlivé ingredience.

Co budete potřebovat:

–          1 malou červenou řepu

–          1/2 banánu

–          1 – 2 centimetry kořene zázvoru

–           1/2 hrníčku vody

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *