Proč eunuchové nemají akné? Jaké vitamíny a minerály pomáhají léčit tvorbu pupínků

Období dospívání je spojeno nejen s vývojem primárních a druhotných pohlavních znaků, ale také s tvorbou pupínků, kvůli nimž se pubescenti kolikrát stydí chodit mezi lidi. Není divu, když v tak citlivém období, jakým puberta je, jsou „ozdobeni“ nevzhlednými vřídky, jež často vyrostou na tom nejnevhodnějším místě. Určitě ani vám se nelíbilo jít ven s beďarem na nose nebo bradě. Víte, jak nejlépe acne vulgaris zvané akné léčit?

Co je to akné

Když se řekne akné, dost lidí si představí krásně uzrálý furunkl, s bílou čepičkou plnou hnisu. Jedná se o zánět vývodů mazových žláz, kdy dojde k jejich uzavření. Tvorba akné v pubertě je spojena s nárůstem produkce mužských pohlavních hormonů, jež probíhá u dívek i chlapců. Když se zastaví produkce sekretu mazových žláz, vede to k jejich poškození.

Vznikají hluboké záněty, po kterých po vyléčení zůstávají viditelné jizvy. Přítomnost roztočů, kvasinek či bakterií stav jenom zhorší. Pokožka, na které se tvoří akné, vykazuje vyšší činnost 5-alfa-reduktázy. Ta mění testosteron na silnější dihydrotestosteron. Z tohoto důvodu na akné netrpí eunuchové se suchou pokožkou.

Jaké existují druhy akné

Aby toho nebylo málo, tak akné se vyskytuje hned ve třech formách. Ta nejméně závažná je acne comedonica, která se vyznačuje nezanícenými tečkami neboli komedony na povrchu kůže. Začervenalé pupínky, které mohou být míst zanícené a bolestivé na pohmat, se nazývají acne papulopustulosa. Nejtěžší formou akné, projevující se množství zhnisaných vřídků, je acne conglobata.

Foto: Pixabay

 

Jak se akné zbavit

Nejlepší by bylo říct „čáry máry fuk“ a akné by bylo pryč. Jenže nejsme v pohádce, tudíž si musíme vystačit s tím, co nám matka Příroda nebo farmaceutické a kosmetické firmy vyrobily. Zásadou je na akné používat přípravky na problematickou pleť, které obsahují účinné složky, jež regulují mazotok a hydrataci pleti. Tím dochází ke zpomalení znečištění pleti mikroby a zmírnění tvorby akné.

Důležité je pupínky neškrábat a nevymačkávat. Konzumace alkoholu může akné zhoršovat, což se ale pochopitelně netýká puberťáků, protože ti mají požívání alkoholu do 18 let zakázáno. A kouřit na akné by se také nemělo. Pomoci může užívání některých vitamínů a minerálů (vitamín E, A, D, C, selen a zinek).

Léčba akné bývá lokální ve formě krémů a gelů s obsahem účinné látky. Tou je například benzoylperoxid, jenž zmírňuje zánětlivé procesy v kůži. Kyselina azelaová uvolňuje ucpané vývody a kyselina salicylová má hojivé a protizánětlivé účinky.

Zdroj: wikipedia.org; benu.cz; ne-akne.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.