Nový screening rakoviny plic pomůže s časným odhalením onemocnění

plíce

V České republice patří rakovina plic k nejčastějším příčinám úmrtí na zhoubný nádor. U většiny pacientů, kteří touto nemocí trpí, se diagnóza potvrdí až v pozdějších stádiích onemocnění. Nový screeningový program má pomoci s včasným odhalením tohoto zákeřného onemocnění. Zaměří se na konkrétní skupinu pacientů, kteří jsou nejvíce ohroženi. Součástí screeningu by měla být samozřejmě i pomoc s odvykáním kouření u pacientů, kteří projeví zájem.

Komu bude screening na odhalení rakoviny plic nabídnut?

Nový screeningový program bude zaměřený na kuřáky i bývalé kuřáky v rozmezí 55 až 74 let. Vytipovávat rizikové pacienty pro screening budou od počátku příštího roku praktičtí lékaři. Ti by se měli zaměřit především na pacienty, kteří kouřili či kouří zhruba 20 let a více, a to odhadem krabičku cigaret denně. Program bude fungovat prozatím 5 let.

V případě, že bude u pacienta existovat riziko onemocnění, vystaví praktický lékař pacientovi žádanku na odborné vyšetření k pneumologovi. Následovat bude dále CT vyšetření, které dokáže odhalit již počínající nádor. CT vyšetření by mělo odhalit i několikamilimetrové nádory, což by mohlo znamenat obrovský pokrok v případě odhalování nádorů plic v 1 a 2 stádiu. Tedy v době, kdy jsou tyto nádory operativně řešitelné a šance na vyléčení je poměrně vysoká.

CTFoto: Pixabay

 

Prevence je více než důležitá

Z dostupných statistik a informací z Národního onkologického registru a Ústavu zdravotnických informací a statistik lze vyčíst, že ročně rakovinou plic onemocní v České republice zhruba 6500 lidí. Z tohoto počtu jich více jak 5500 zákeřnému onemocnění podlehne. Smutnou informací je fakt, že v současné chvíli se záchyt onemocnění v nižším stádiu podaří pouze u zhruba 15–20 procent nových pacientů.  Podle lékařů by bylo ideální dosáhnout alespoň hodnoty 70 procent včasně zachycených onemocnění. A právě s tím má pomoci screeningový program. V závislosti na výše uvedených číslech můžeme říci, že v případě rakoviny plic je prevence více než důležitá.

 

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.