Nepodceňujte příznaky alergie. Může se z ní vyvinout i astma

První úterý v květnu už několik let patří tradičně Světovému dni astmatu a alergie. Počet astmatiků nejen v České republice stoupá, přičemž povědomí o prevenci a léčbě pokulhává. Astma vyléčit nelze, zato je ale možné při včasně zahájené léčbě udržovat jeho příznaky pod kontrolou.

Alergie a astma na vzestupu

V důsledku zhoršování životního prostředí se stále u více lidí objevují příznaky astmatu a alergie. Jakmile jednou tímto onemocnění, budou je tyto dvě nemoci provázet už po celý život. Astma ani alergii není možné zcela vyléčit, je však vlivem dobře nastavené léčby možné omezit jejich projev. Počet alergiků je v České republice asi okolo dvou a půl milionu, astmatem trpí na osm set tisíc lidí. Jejich počty budou pravděpodobně vzrůstat.

Alergie je předstupněm astmatu

Ke vzniku alergie dochází v důsledku genetické predispozice i vnějších vlivů. Je to v podstatě přehnaná reakce imunitního systému, kterou vyvolají cizorodé látky běžně přítomné v našem okolí. Alergickou reakcí může být běžná rýma i velmi závažné problémy. Nejčastějším alergickým onemocněním je alergická rýma, která postihuje dýchací cesty. Pokud se alergický zánět dlouho neléčí, postihuje postupně průdušky, což vede ke vzniku průduškového astmatu.

Foto: Pixabay

Na vznik astmatu mají vliv i genetické predispozice

Astma se projevuje opakovaným pískotem při dýchání, dušností, tlakem na hrudi a kašlem. Na vině bývá alergický zánět ve stěně průdušek. Příznaky bývají horší ráno a večer. Při vzniku astmatu sehrávají významnou roli genetické predispozice, spouštěčem pak jsou běžné alergeny (pyly, prach, roztoče, srst zvířat), negativní faktory prostředí (smog, plísně, cigaretový kouř). Ne vždy ala vzniká astma v důsledku alergií, může být vyvoláno i jiným mechanismem.

S léčbou alergie neotálejte

Každá alergie by měla být diagnostikována a léčená. Je třeba počítat s tím, že zcela vyléčit se ji nikdy nepodaří. Hlavním cílem léčby je udržet onemocnění pod kontrolou a v případě astmatu snížit riziko nebezpečných záchvatů. Neléčené alergie a astma způsobují trvalé poškození průdušek a plic.

Zdroj: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/mejte-astma-a-alergii-pod-kontrolou-vcasna-a-presna-diagnostika-je-pro-spravnou-lecbu-zasadni/

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.