apendix

Jaké vykazuje slepé střevo příznaky

Zánět slepého střeva byl v minulosti zcela neřešitelnou záležitostí a ještě ve středověku se na něj běžně umíralo. Dnes je medicína naštěstí již tak daleko, že se jedná o zcela rutinní věc, která sice vyžaduje operativní invazivní řešení, nicméně i přesto je zapotřebí objevit jej co nejdříve, aby se předešlo případným pozdějším komplikacím, které s sebou může přinést. Jaké tedy vykazuje zánět slepého střeva příznaky a o jakou komplikaci se vlastně jedná?

Co je zánět slepého střeva

Hlavní roli oři zánětu hraje pochopitelně apendix, což je malý červovitě vinoucí se výběžek, který ústí v oblasti tlustého střeva, respektive v tračníku. Nejčastěji je uložen přímo v pravé části podbřišku. Z drtivé většiny je příčinou zánětu slepého střeva kousek ztvrdlé stolice, které se v apendixu vzpříčí a vyvolá zánět. Nestravitelné zbytky dokážou slepé střevo podráždit a vyvolat stav, kdy je nezbytná operace. Příčinou mohou být mimo jiné i červi a škrkavky.

Jaké jsou tedy příznaky

Hlavním příznakem jsou náhlé bolesti v oblasti břicha, které se postupně přesouvají do jeho pravé spodní části. Nemusí se ale jednat o bolesti právě v této části. Břicho je v případě zánětu slepého střeva maximálně citlivé na jakýkoli dotek. Z dalších symptomů bychom měli vyjmenovat alespoň ty nejznámější, a to v následujících odrážkách, které jsou mnohem přehlednější. Jedná se především o:

–          nechuť k jídlu

–          zvracení

–          zrychlený tep

–          nadýmání spojené se zácpou

–          zřídka se objeví i i lehce zvýšená teplota

–          bolestivé píchnutí po uvolnění tlaku vyvolaného prstem na břiše

Diagnóza a léčení zánětu slepého střeva

Když se apendix nepozná, může zánět v břišní dutině prasknout a nastanou komplikace, jež nemusejí být slučitelné se životem pacienta. V opačném případě je pacient se zánětem slepého střeva hospitalizován a apendix je mu operativně vyjmut. Operace se dne již zpravidla řeší laparoskopicky, takže doba léčení je minimalizována na několik dní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *