apendix
28/09/2015
Kategorie: Tipy a triky

Jaké vykazuje slepé střevo příznaky

Zánět slepého střeva byl v minulosti zcela neřešitelnou záležitostí a ještě ve středověku se na něj běžně umíralo. Dnes je medicína naštěstí již tak daleko, že se jedná o zcela rutinní věc, která sice vyžaduje operativní invazivní řešení, nicméně i přesto je zapotřebí objevit jej co nejdříve, aby se předešlo případným pozdějším komplikacím, které s sebou může přinést. Jaké tedy vykazuje zánět slepého střeva příznaky a o jakou komplikaci se vlastně jedná?

Co je zánět slepého střeva

Hlavní roli oři zánětu hraje pochopitelně apendix, což je malý červovitě vinoucí se výběžek, který ústí v oblasti tlustého střeva, respektive v tračníku. Nejčastěji je uložen přímo v pravé části podbřišku. Z drtivé většiny je příčinou zánětu slepého střeva kousek ztvrdlé stolice, které se v apendixu vzpříčí a vyvolá zánět. Nestravitelné zbytky dokážou slepé střevo podráždit a vyvolat stav, kdy je nezbytná operace. Příčinou mohou být mimo jiné i červi a škrkavky.

Jaké jsou tedy příznaky

Hlavním příznakem jsou náhlé bolesti v oblasti břicha, které se postupně přesouvají do jeho pravé spodní části. Nemusí se ale jednat o bolesti právě v této části. Břicho je v případě zánětu slepého střeva maximálně citlivé na jakýkoli dotek. Z dalších symptomů bychom měli vyjmenovat alespoň ty nejznámější, a to v následujících odrážkách, které jsou mnohem přehlednější. Jedná se především o:

-          nechuť k jídlu

-          zvracení

-          zrychlený tep

-          nadýmání spojené se zácpou

-          zřídka se objeví i i lehce zvýšená teplota

-          bolestivé píchnutí po uvolnění tlaku vyvolaného prstem na břiše

Diagnóza a léčení zánětu slepého střeva

Když se apendix nepozná, může zánět v břišní dutině prasknout a nastanou komplikace, jež nemusejí být slučitelné se životem pacienta. V opačném případě je pacient se zánětem slepého střeva hospitalizován a apendix je mu operativně vyjmut. Operace se dne již zpravidla řeší laparoskopicky, takže doba léčení je minimalizována na několik dní.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *