Školák

Jak správně vybrat aktovku pro dítě

Nový školní rok je již realitou a možná řešíte problém s aktovkou pro dítě. Co je nejdůležitější při jejím výběru? A jaké náležitosti by taková správná školní taška měla mít? To vše se dozvíte, budete-li číst dál. Nabízíme vám totiž rady, které mohou na tyto a podobné otázky odpovědět a ušetří vám také mnoho času při vybírání.

Aktovka musí sedět

Pokud totiž nevyberete správně aktovku, kterou bude vaše dítě nosit každý den do školy, můžete mu způsobit různé nemoci pohybového aparátu. Ty trápí stále více dětí v školních letech a odborníci se shodují, že podíl na tom mají jistě i špatně zvolené aktovky. Tak zaprvé – školní taška by měla na zádech vaší ratolesti sedět naprosto přesně. To však není vše. Důležité také je, aby aktovka nejenom seděla a kryla se se zády, ale také aby byla dobře ergonomicky vytvarovaná. Tato zadní část tašky by pak měla nejen velikostně ale i tvarově přilnout k dítěti. Zároveň odborníci příliš nedoporučují aktovky na kolečkách. Ano, je zde výhoda toho, že nemusí dítě nosit celou váhu aktovky, ale na druhou stranu tahání zatěžuje záda jen jednostranně.

Jaké brašny ano?

A jaké brašny bychom tedy měli pořídit našim dětem – školákům? Prvním duelem jsou výhody a nevýhody batohu versus aktovky. Pravdou však je, že jestli vyberete dle správných zásad správně, ani batoh ani aktovka neublíží a nejsou příliš rozdílné. Je to tedy na vás. Důležité je hlavně splnění váhy, ergonomického tvarování, těžiště brašny a velikosti vůči dítěti.  Ergonomický tvar jsme již zmínily. Jak má být však správná taška velká? Je to jednoduché. Nesmí být větší, jak záda dítěte. Nesmí zasahovat krk ani hýždě. Musí být umožněn volný pohyb těchto částí těla. No a těžiště aktovky je také důležité. Dítě si musí aktovku zkusit. Pokud se mu s ní bude dobře chodit, vše je nejspíše v pořádku. Někdy bývá problém s těžištěm v tom, že tvar a velikost aktovky znepříjemňuje dítěti chůzi a nabrání rovnováhy.

Správná váha

 Dostáváme se volně k poslední důležité vlastnosti školní brašny pro děti. Tou je váha. Optimální hmotností se považuje jeden kilogram. Platí to tedy pro prázdnou aktovku. Některé vnitřní konstrukce a polstrování může být značně těžké, a proto je důležité, podívat se po odlehčených aktovkách s lehkými konstrukcemi. Celková hmotnost naplněné aktovky by pak neměla překročit čtvrtinu váhy dítěte. Snažte se však ještě více snížit hmotnost. Například na 15% – 20% jeho váhy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *