Human Coach

Human Coach: V životě existují dvě spravedlnosti

Každý jsme osobnost. Lidské myšlení je neskutečně rozmanité a zajímavé. Mnohdy jsme ale zahnání do slepých uliček. I z těch se dá vyjít a dostat se doslova na dálnici. Je zapotřebí člověka trochu nasměrovat. „To nejcennější, co v životě máme, je náš čas,“ tvrdí Human Coach Mgr. Radoslav Chlup. Pracovat se podle něj dá na všem. Mnohdy stačí jen velmi málo a lidé se stávají mnohem šťastnější, úspěšnějšími. Já jsem se Radoslava zeptal na některé zajímavé věci, nejen na dvojí spravedlnost zmíněnou v nadpisu. Dvě hodiny uběhly jako voda, možná ještě rychleji…

Přiznám se, že když jsem se chystal na rozhovor s vámi, nevěděl jsem přesně, co anglické sousloví Human Coach znamená. Zjistil jsem si to, ale rád bych to slyšel od vás.

Volný překlad znamená kouč osobního rozvoje (chceme-li také osobní kouč). Zkrátka člověk, co pomáhá druhým. Podstatné je, že dobrý kouč vám NIKDY nebude radit, ale dobře vedeným rozhovorem vám pomůže, abyste na potřebnou „radu“ přišli sami. Protože to je to nejrelevantnější.

Radoslav Chlup

Mgr. Radoslav Chlup: Zdroj obrázku human.hdcoach.eu

Pojďme na onu dvojí spravedlnost. lépe řečeno, dvě spravedlnosti, by si to někdo nevyložil jinak. Hodně zajímavá myšlenka, kterou si zapamatuji…

Ano, dle mého jsou na světě dvě spravedlnosti bez ohledu na to, jestli jste bohatý či chudý, vysoce postavený manager nebo švadlenka někde v továrně, muž či žena. První spravedlnost je, že každý jednou umřeme (naštěstí nikdo neví kdy) a ta druhá- že každý máme stejně času – 525.600 minut za rok. A tedy je jen na NÁS, jak právě s tím našim časem naložíme.

Jak jste se ke koučování lidí dostal?

Práce u Policie (Radoslav pracoval u Policie ČR jako kynolog 17 let. Viz následující text.) mne hodně naučila komunikovat s lidmi. Tento směr se mi líbí od útlého mládí a komunikace mne fascinuje dodnes. Proto jsem se ji učil, studoval, prakticky zkoušel a dnes, i když mám ještě kus života před sebou (snad 😊) se ji budu učit dál. Neboť jsem zastáncem, že komunikace je životní základ. Ať už komunikace vůči sobě samému, v partnerství či bussinessu.

Vím, že pracujete se psy, pracoval jste 17 let u Policie ČR jako kynolog. Co vám práce u policie dala a vzala?

 Dala mi mnoho. Hlavně rozmanitost, poznání spousty lidský osudů, disciplínu a možnost neuvěřitelné praxe. Vzala mi 17 let života 😊))) ale takto bych to asi nenazval 😊

Pes a člověk. Vztah obou je jasný, nebo ne?

Měl by být. Nicméně v dnešní době velmi hodně podceňovaný. Ač úmyslně nebo nevědomě.

Radoslav Chlup a psi

Mgr. Radoslav Chlup se psy: Zdroj obrázku human.hdcoach.eu

Koho koučujete? Neptám se samozřejmě konkrétně, ale na profese…

Kohokoli. Je jedno, jestli jste manager, vedoucí, údržbář nebo maminka na mateřské. De facto všechny, kdo chtějí. Ano, základ všeho je, že člověk MUSÍ chtít.

Existují velké rozdíly mezi sportovci a třeba manažery?

Jsou to profesně jiné světy, ale osobně stejné. Jsou to všechno lidé. Bez ohledu na profesi. Ale ano, přístup z hlediska koučování je o něco odlišný, potažmo když se budeme bavit o profesním koučování.

Vzhled člověka. Je podle vás jeho role dnes přeceňována?

Těžko říct. Někdo si na vzhled potrpí, jiný ho neřeší. Jeden uznává bonton, druhý má priority jinde. Každý jsme jedinec a individualita, a pokud moje individualita neomezuje někoho jiného, pak je v pořádku (také si nepotrpím na saka a kravaty, přitom při mnohých schůzkách jsou „vyžadována. Má odpověď těm lidem bývá prostá- chcete, abych byl oblečený v tom, v čem se necítím zcela svůj a soustředil své myšlenky místo na vás, tak na to, že se necítím komfortně? Nebo je pro vás přínosnější nesledovat můj dresscode a vědět, že se plně věnuji vám? 😊

Ale pravda je, že mnozí lidé vás k tomuto vysvětlení ani nepustí a už si vás „zaškatulkují, neboť vás hodnotí ne podle přínosu pro ně, ale podle toho, co máte na sobě.

Neúspěch máme jen ve vlastní hlavě. Je to tak?

Lépe bych to neřekl. Je to přesné a výstižné.

Jaké jsou vaše největší výzvy?

Moje největší výzva je celý můj život, neboť ho chci prožít, ne přežít 😊 a myslím, že se mi to poměrně daří.

Hloupneme oproti minulým generacím? Vždyť máme spousty moderní techniky…

Moderní technika byla původně určena k ulehčení života lidem. Bohužel jsme dnes více jejími otroky. Což si nemyslím, že je správné. Ba naopak. Nicméně pokrok nezastavíte. Ale nemusel by být tak rychlý, jako v posledních 30 letech je. To je můj subjektivní názor.

Nač se aktuálně těšíte?

Na další schůzku s dalším klientem či firmou. 😊

Tak ať vám to všechno vyjde a děkuji za rozhovor.

Mgr. Radoslav Chlup: Zdroj náhledového obrázku human.hdcoach.eu

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *