Nanorouška

Falešné nanoroušky opět na trhu: Jak poznat ty pravé

Ochranné prostředky jsou v současné pandemií covidu-19 poznamenané době poměrně často diskutovaným tématem. A není se čemu divit. Člověk se chce chránit co možná nejefektivněji. Sloužit k tomuto účelu mohou také nanoroušky. Dokážou totiž stejně jako mnohem dražší respirátory chránit obě strany. Tedy jak člověka, se kterým se setkáváte, tak i vás. Na trhu se ovšem objevují firmy prodávající jen jakousi parodii na nanoroušky. Jak tedy poznat ty pravé?

Výsledky testů některých nano roušek byly tragické

V minulých dnech vědci z Technické univerzity v Liberci otestovali hned několik nanoroušek, které jsou běžně dostupné. Výsledky u některých byly doslova katastrofální a o nano materiálu se fakticky nedá hovořit. Z nanoroušek se stal docela solidní byznys. jsou levnější než respirátory a mnohem lépe se v nich dýchá. Účinnost nekvalitních nanoroušek je srovnatelná s těmi klasickými látkovými.  

Skladba nanoroušky

Skladba nanoroušky: Zdroj obrázku preventiko.cz

Bez testů falešnou jen tak nepoznáme

I to je poměrně velký problém. Určitě je třeba kupovat certifikované nanoroušky, nikoli žádné levné variace s Asie, jimž certifikát chybí. Takovéto nanoroušky se vyznačují především nápadně nízkou cenou.Optimální je vsadit na nanoroušky od českých výrobců, které v testech skvěle obstály. Navíc podpoříte české firmy, které to v této nelehké době bezesporu potřebují.

Nano roušky: Zdroj obrázku preventiko.cz

Některé známé české nanoroušky

Výbornou volbou jsou třeba nanoroušky značky Spur, jejichž filtrační účinnost činí 84 %. jedna rouška vyjde na nějakých 51 korun. Výborné jsou třeba také roušky od firmy CUBO. Ty umí zachytit 99,9 % virů a bakterií. Kus vyjde na 39 korun bez DPH. Za zmínku stojí také nanoroušky BATIST Medical, jež účinností odpovídají respirátorům FFP1, jedna stojí 18 korun bez DPH. Veškeré nnnoroušky je možné sterilizovat díky UV-C lampám a UV-C boxům. Lze je pak opětovně použít.   

Kvalitní nanorouška: Zdroj náhledového obrázku preventiko.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *