Dietní cola není zdravější. Vinu nesou hlavně umělá sladidla

Cola

Dietní cola nebo také cola bez cukru neobsahuje cukr, proto si ji můžete dopřát v neomezeném množství. To je častá, ale bohužel chybná domněnka. Lidé, kteří si hlídají váhu, vědí, že má mnohem nižší množství kalorií, tudíž si ji mohou dopřát. Bohužel zatímco o běžném cukru se běžně hovoří v souvislosti s obezitou a problémy se srdcem, o složkách v dietních nápojích se tolik nemluví. Ale rozhodně by mělo.

Dietní cola není zdravá

Dietní nápoje neobsahují cukr jako takový. Protože jsou ale sladké, měli byste se ptát, co je příčinou jejich chuti. Pokud přejdete z normální coly na tu dietní, může vám z krátkodobého hlediska nabídnout úbytek kalorií. Vaše tělo se ale nenechá oklamat na dlouho. Umělá sladidla, která jsou v ní obsažena, způsobí reakci takovým způsobem, že může dojít k poškození lidského zdraví.

Dietní cola povzbuzuje chuť k jídlu

Mozek na umělá sladidla reaguje stejným způsobem, jako na klasický cukr. To znamená, že po jeho požití máte chuť na něco dalšího – sladkého. A díky tomu i pití nízkokalorického nápoje vás nutí jíst dál. Tím se zvyšuje riziko přibírání na váze. Některé studie dokonce prokázaly, že obézní lidé, kteří přešli na nápoje slazené umělými sladidly, zkonzumují přes den ještě více kalorií, než předtím.

Coca cola

Foto: Pexels

Tělo je zmatené

Po konzumaci umělých sladidel je mozek vyhodnotí jako běžný cukr. Tělo tak začne vytvářet inzulín, který ale není použit k vytvoření energie z jídla – protože prostě chybí onen cukr. Tím pádem se v krvi zvyšuje hladina inzulínu. To je spojeno s inzulinovou rezistencí a můžete tak mít zvýšené riziko diabetu druhého typu. Toto zmatení mozku vede v konečném důsledku k tomu, že osoby mají chuť jíst více tuku a cukru v rámci jiné stravy.

Dietní nápoje čas od času

Pokud nejste příznivci čisté vody (i když víte, že je tím nejlepším, co můžete pít), zkuste si ji nějak ochutit. Něčím nekalorickým, jako je například citronová šťáva nebo třeba plátky okurky. V kostkách ledu můžete zmrazit maliny či jiné bobulové ovoce, pomáhá i máta. Čas od času si můžete dopřát i dietní nápoje, rozhodně ale ne každý den. Pamatujte si ale, že stejně jako cukr, jsou návyková i umělá sladidla. Možná je vaším problémem, proč tolik milujete nikoli cukr, ale ona perlivost. Je lepší, dopřát si perlivou vodu bez jakýchkoli příchutí, než tu sladkou.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/3-reasons-you-should-kick-your-diet-soda-habit/?_gl=1*rmovli*_ga*NjEzMzExMTQyLjE3MDQ5OTg5MDY.*_ga_HWJ092SPKP*MTcwNDk5ODkwNS4xLjEuMTcwNDk5ODk1My4wLjAuMA..

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9966020/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4899993/

https://ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.2013.301556?journalCode=ajph

Foto: Pixabay