clay-1139098_640

Co dělat, když máte suchou pokožku na rukou

Patříte mezi ty, kteří si na druhých nejčastěji všímají rukou? Jsou naší vizitkou. Pečlivě upravené a čisté nehty i kůže bez chybičky je metou, které by většina lidí ráda dosáhla. Pravda je však taková, že se na kůži našich dlaní velmi často podepisuje nejen věk, ale také nepříznivé povětrnostní podmínky, časté mytí (době covidové obzvláště aktuální), ale i nemoci. Jak se o ruce starat, abyste se za ně nemuseli stydět?

Za suchou pokožku na rukou může i onemocnění

Suchou pokožkou se zarudlými místy, odlupujícími se šupinami kůže se hlásí chronické kožní onemocnění zvaná lupénka. Vyléčit úplně nelze, jen mírnit příznaky. Suchá pokožka, přibírání na hmotnosti, padání vlasů či spavost zase ukazují na sníženou funkci štítné žlázy. Pokud se u vás tyto symptomy objeví, je třeba vyhledat praktického lékaře a poradit se s ním o dalším postupu.

Lupénka. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak pečovat o suchou pokožku

Pokud vyloučíte případná onemocnění nebo klimakterium u žen, jež za suchou pokožku také může, pak je třeba se zamyslet nad tím, kde děláte chybu. Možná si často umýváte ruce agresivním mýdlem. Zvláště nyní, v době koronavirové pandemie lidé používají antibakteriální mýdla, která pokožku vysušují. Stejný účinek má dezinfekce, jež se v dnešním covidovém čase stala součástí běžného života. Obsahuje totiž alkohol, jež pokožku vysušuje.

Hydratační krémy jsou nezbytností

Základem péče o suchou pokožku je dopřát jí dostatek hydratace v podobě hydratačních krémů. Vyhnout byste se měli umývání rukou v horké, nebo naopak v příliš studené vodě, jež pleti neprospívá. Hydratační krém by měl být používán po každém umytí rukou. Jestliže chcete napomoci regeneraci pokožky na dlaních, můžete vyzkoušet peeling, jenž ji zbaví odumřelých buněk. I po použití peelingu je třeba pokožku dobře promastit krémem.

Vitamíny a minerály pro lepší kvalitu pokožky

Pro zdravou pokožku je vhodné do svého jídelníčku zařadit potraviny s vyšším obsahem vitamínů A a E, zinku, niacinu, biotinu a mědi. Ty najdete v luštěninách, ořechách, hovězím mase, vejcích nebo celozrnném pečivu či ovesných vločkách. Koupit si můžete také potravinové doplňky s obsahem těchto vitamínů a minerálů.

Suché ruce. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *