Co by nemělo chybět v domácí lékárničce? Univerzální návod neexistuje, každému se hodí něco jiného

V souvislosti s válkou na Ukrajině možná leckdo kontroluje svou domácí lékárničku, jestli v ní má vše, co potřebuje. Pokud byste ale hledali univerzální seznam zdravotnických potřeb, pak vlastně ani žádný k dispozici není. Není to jako u autolékárničky, kdy její obsah stanovuje vyhláška. U té domácí si musí každý poradit sám.

Vyhláška nestanovuje obsahu domácí lékárničky

Na jednu stranu je dobře, že pro domácí lékárničky není stanovena žádná vyhláška, která by stanovovala povinnost ji jednotně vybavit a pak každé čtyři roky obměňovat. Zde je vše ponecháno na libovůli členů domácnosti, co si do ní pořídí. Jedná se o přísně individuální záležitost, která vychází z potřeb jednotlivých rodin.

Co by v domácí lékárničce rozhodně chybět nemělo

Když budeme vycházet z individuálních nároků členů jedné domácnosti, tak při vybavování domácí lékárničky bychom měli vycházet z jejich zdravotního stavu. Jestliže někdo třeba trpí na časté trávicí potíže, bolesti hlavy nebo svalů po fyzické námaze, měl by mít doma k dispozici dané léky, které si s nimi poradí. Svým způsobem by tato lékárnička měla být schopna pomoc v situaci nekomplikovaných zdravotních problémů, které nevyžadují návštěvu lékaře.

Foto: Pixabay

Nutností je dezinfekce, léky proti horečce i obvazy

Součástí domácí lékárničky by měly být i léky proti horečce nebo bolesti, které uleví u běžného nachlazení. Chybět by ovšem neměly ani obvazy, náplasti, dezinfekce, nůžky, pinzeta a samozřejmě teploměr. Po ruce se oplatí mít i speciální pinzetu na vyndávání klíštěte. Komu často teče z nosu krev, využije doma gelové tampony na její zastavení.

I domácí lékárničku je třeba pravidelně kontrolovat

Protože neexistuje jednotná expirace domácí lékárničky, je třeba ji přesto pravidelně kontrolovat, aby v ní nebyly prošlé léky. Pokud na takový narazíte, můžete ho odevzdat v lékárně. A kde uchovávat lékárničku v domácím prostředí? Rozhodně by to mělo být někde mimo dosah malých dětí. Je určitě vhodné doma vyčlenit určité místo, kde lékárnička bude připravena pro použití.

Zdroj: https://www.pralek.cz/lekarnicka

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.