Černý kašel: Jak moc nás tato nemoc ohrožuje ve 21. století

Řada nemocí byla u nás díky očkování téměř vymýcena. Patří mezi ně i černý neboli dávivý kašel. Přesto se najde každoročně pár případů, které ukazují, že onemocnění může být hrozbou i v současné době. Máme se ho bát?

Pertuse je strašákem i v dnešní době

Odborně se černý kašel nazývá pertuse a vyskytuje se po celém světě, a to zejména v rozvojových zemích s nízkou úrovní zdravotní péče, přičemž nejvíce nemocných bývá ve věkové kategorii 15 až 19 let. Život ohrožující je tato nemoc hlavně pro novorozence, kojence a seniory a osoby s astmatem, kuřáky nebo CHOPN. Přitom platí, že chráněný je pouze ten, kdo se nechává proti černému kašli pravidelně očkovat. Očkování účinně chrání tři až pět let, pak jeho účinnost klesá a po deseti až dvanácti letech není imunita proti černému kašli už prakticky žádná. Takže dospělí, kteří byli očkováni naposledy v dětském věku, již proti této nemoci nemusejí být vůbec chráněni.

Jak poznat černý kašel

U dospělých mívá tato nemoc atypický průběh, často proto ani nebývá hlášená, protože unikne pozornosti, zvláště pokud se neprojevuje typickým kokrhavým kašlem. Dlouhotrvající kašel lidé pak často zamění za běžné nachlazení, přičemž se stávají jeho přenašeči. Jedná se totiž o vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění. U neočkovaných malých dětí (očkování nelze zahájit dříve než v 9. týdnu života) mívá pertuse závažný průběh, který může vést až k zápalu plic. Záchvaty kašle bývají tak silné, že způsobí i zlomení žeber nebo únik moči a zvracení, což vede ke ztrátě hmotnosti. Pokud dochází k úmrtí pacienta, není to v důsledku černého kašle, ale sekundárních onemocnění – tím může být už zmíněný těžký zápal plic.

Očkování proti černému kašli. Foto: Pixabay

Očkování proti černému kašli

V České republice se proti černému kašli očkuje od roku 1958. Očkovací látka je od roku 2007 součástí hexavakcíny, kterou se očkují kojenci a batolata v rámci povinného očkování. Děti ve věku 10 až 11 let se pak přeočkovávají, a to kvůli zvýšené nemocnosti mezi adolescenty. Nenechat své dítě očkovat znamená vystavit ho riziku vzniku onemocnění této závažné nemoci.

V dospělosti je pak na každém, jestli se nechá přeočkovat. Zvláště by nad tím měli popřemýšlet ti, co plánují rodinu. Vakcína v tomto případě není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, stojí okolo 750 korun. Zdravotní pojišťovny v rámci svých programů prevence mohou peníze i vrátit, je proto vhodné si uschovat účtenku a potvrzení o aplikaci vakcíny lékařem.

Zdroj info: szu.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.