about-3758125_640

Bude lék ivermektin spásou při léčbě covidu-19? Proč byste se jím neměli léčit sami

V současné době se do popředí zájmu sdělovacích prostředků dostal lék ivermektin, jenž vykazuje jistou účinnost při léčbě pacientů s covidem-19. Co o něm víme? A proč je lepší léčbu pomocí něho přenechat jen odborníkům?

Účinné veterinární antiparazitikum

Z chemického hlediska patří experimentální a kontroverzní lék ivermektin mezi makrocyklické laktony, což vám v případě, že nejste chemik, stejně nic neřekne. Používá se ve veterinární i humánní medicíně. Jedná se totiž o širokospektrální antiparazitikum, jež je účinné proti hlísticím, případně vším či zákožkám. Nejčastěji se jím léčí skot a ovce.

Foto: Pixabay

V humánním lékařství se ivermektin používá při léčbě říční slepoty, kterou trpí zejména obyvatelé chudých zemí v rovníkové Africe, a elefantiázy, což je nemoc projevující se ztluštěním kůže.

Víte, že objev ivermektinu vědci Williamem C. Campbellem a Satoši Ómurou byl v roce 2015 oceněný Nobelovou cenou za fyziologii a lékařství?

Efektivně blokuje i SARS-CoV-2

Australští vědci přišli s tím, že ivermektin účinně blokuje virus SARS-CoV-2 neboli covid-19, který nám už přes rok znepříjemňuje život. Ivermektin se jeví tedy jako lék, který by mohl mít také antivirové a protizánětlivé účinky a mohl by přispět ke snížení úmrtnosti pacientů v souvislosti s nemocí covid-19, případně snížit závažnost onemocnění. Lék však patří jen do rukou lékařů. Nesmí být podáván těhotným a kojícím ženám. Opatrnosti je třeba u osob s nemocemi jater, ledvin, HIV pozitivních a u osob, které jsou starší 65 let.

Ivermektin nepatří do rukou laiků

Sám ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že je třeba s ivermektinem jednat jako s neschváleným lékem, nelze ho tedy používat plošně, protože může způsobit vážné poškození některých orgánů. Vědecké studie, jež by dokazovaly účinnost tohoto léku, jsou nedostatečné. Navíc veterinární forma léku může být pro člověka škodlivá. Lidé by se tedy měli vystříhat toho, aby se tímto experimentálním lékem léčili sami.

Zdroj: Wikimedia.org, České noviny.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *