Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc je chronické kloubní zánětlivé onemocnění, jehož projevem je tuhnutím kloubů. V těch dochází k nahrazování měkkých a pružných tkání tuhou tkání. Nejvíce postihuje kloub mezi křížovou kostí a pánví, dále pak klouby páteře. Nemoc se začíná projevovat mezi 18. a 30. rokem a postihuje většinou muže. Příznaky se rozvíjí pomalu, proto bývá Bechtěrevova nemoc diagnostikována později.

Bechtěrevova nemoc – příznaky

První příznakem Bechtěrevovy nemoci bývá bolest křížovo-kyčelního kloubu. Nemocný si stěžuje na bolest pod bedry v místě, kde je spojena páteř s pánví. Nemocný se budí v noci s pocitem ztuhlosti, kterou ale obvykle rozcvičí. Bolest se stupňuje a střídá se s dočasnou úlevou. Díky tomu pacient vyčkává s návštěvou lékaře. Nemocný bývá často také unavený a má teplotu. Ve své podstatě se jedná o zánět, který se může rozšířit po celém těle. Může postihnout jak velké klouby, tak i páteř a malé klouby. Dochází i k tuhnutí připojení žeber k hrudní kosti a znemožňuje dýchání. Pacienti trpí tuhnutím páteře, a proto se hrbí a chodí v předklonu.

Jak předcházet Bechtěrevově nemoci

Bechtěrevově nemoci v současné době nemůžete předejít. Předpokládá se totiž, že rizikovými faktory jsou z 90 % dědičnost a nejspíš infekce. Nemoc se dá ale včas diagnostikovat, což je dobře, jelikož se tím zmírní nevratné poškození kloubů, které tato nemoc způsobuje, a dá se zlepšit průběh nemoci. Pokud již trpíte touto nemocí, pravidelně cvičte předepsaná cvičení, dopřejte si masáže a pohyb ve vodě. Vyberte si kvalitní matraci. Vyhněte se dlouhodobému sezení.

Léčba Bechtěrevovy nemoci

Nemoc se nedá vyléčit a změny v důsledku nemoci jsou nevratné. Při včasném zahájení léčby lze degenerativní změny alespoň zpomalit nebo jim zabránit. Léčba spočívá v rehabilitování. Cviky jsou zaměřeny na posilování břišních a zádových partií, na pohyblivost páteře a samozřejmě na správné dýchaní. Na bolest, kterou pacienti trpí, se podávají nesteroidní antirevmatika. Pacienti mohou podstoupit i biologickou léčbu, která dokáže zastavit postup nemoci. Léčit lze tuto nemoc i kryoterapií neboli léčbou chladem. Podstoupit můžete i tzv. rázovou vlnu. V ČR jsou pro pacienty s Bechtěrevovou nemocí také pobyty v lázních, které jsou zaměřeny na udržení pohybových vzorců a dynamiky páteře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *